X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Nagroda Prezydenta Miasta Torunia FLISAK dla Juliana Świeżewskiego!

fot. Paulina Czyżewska

FLISAK to najstarsza honorowa nagroda wręczana na MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze przez Prezydenta Miasta Torunia. Przyznajemy ją utalentowanym twórczyniom i twórcom filmowym związanym z naszym regionem. W tym roku Prezydent Paweł Gulewski uhonoruje Flisakiem pochodzącego z Bydgoszczy aktora filmowego i teatralnego, Juliana Świeżewskiego.

Julian Świeżewski jest uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych polskich twórców młodego pokolenia. W 2015 roku ukończył Wydział Aktorski Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W trakcie nauki wystąpił w spektaklach wybitnych polskich reżyserów, m.in. w „Wieczorze Kuglarzy” w reż. Waldemara Raźniaka i „Zimowej opowieści” w reż. Cezarego Morawskiego. Za swoje kreacje w „Szkicach z Dostojewskiego” w reż. Mai Komorowskiej oraz „Ecce homo!!!” w reż. Krzysztofa Majchrzaka otrzymał nagrodę Grand Prix 32. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za wybitną osobowość sceniczną.

Fabularnym debiutem aktora był film „Nowy świat”, w którym odegrał postać Jana w segmencie „Żanna” Elżbiety Benkowskiej (2015). Rola Franka Grudy w „Zgodzie” Macieja Sobieszczańskiego (2017) przyniosła mu nominację do Nagrody im. Zbyszka Cebulskiego. Za występ w „Zwykłych losach Zofii” Dominiki Gnatek (2018) został uhonorowany nominacją do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy Aktor. W 2020 roku Julian Świeżewski otrzymał nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową podczas Kozzi Film Festiwal w Zielonej Górze za kreację Klaudiusza w filmie „Sweat” Magnusa von Horna. Wystąpił również w filmach: „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego (2016), „Po prostu przyjaźń” Filipa Zylbera (2016), „Plan B” Kingi Dębskiej (2018), “Nina” Olgi Chajdas (2018), “Ostatni Komers” Dawida Nickela (2020), „25 lat niewinności” Jana Holoubka (2020), „Prime Time” Jakuba Piątka (2021), „Filip” Michała Kwiecińskiego (2022) oraz w tegorocznej „Białej odwadze” Marcina Koszałki.

Publiczność mogła podziwiać go również w sztukach teatralnych, takich jak „Good Night Cowboy” w reż. Kuby Kowalskiego (za występ otrzymał nagrodę aktorską 15. Jubileuszowego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”), „Księgi Jakubowe” w reż. Eweliny Marciniak, „Wściekłość” w reż. Mai Kleczewskiej czy „Chłopi” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. Od 2016 roku należy do zespołu Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Aktor wystąpił również w wielu serialach, takich jak: „Czas honoru. Powstanie” (2014), „Na noże” (2016), „Belle epoque” (2017), „1983” (2018), „Rojst ’97” (2021), „Infamia” (2023) czy „Absolutni debiutanci” (2023).

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest