X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

„78 Days” i „Chłopi” zwyciężają 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze!

fot. Maciej Wasilewski

Zwycięzcą konkursu głównego On Air został film „78 Days” Emiliji Gašič, a konkursu From Poland — „Chłopi” DK Welchman i Hugha Welchmana. Złote Anioły za niepokorność twórczą odebrali Jerzy Skolimowski, Martyna Wojciechowska i Zbigniew Zamachowski. Złotym Aniołem dla Europejskiej Aktorki BELLA WOMAN uhonorowano Kamilę Urzędowską. Nagroda Prezydenta Miasta Torunia FLISAK powędrowała do Juliana Świeżewskiego.

W sobotę 29 czerwca odbyła się uroczysta gala zamknięcia 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze, w trakcie której poznaliśmy zwycięzców konkursów On Air i From Poland. Grand Prix festiwalu w międzynarodowym konkursie przyznało jury w składzie: Kinga Dębska, Katarzyna Figura, Damian Kocur, Wojciech Urbański, Zbigniew Zamachowski. Nagroda trafiła do rąk reżyserki filmu „78 Days”, Emiliji Gašič.

To posklejany ze skrawków dziecięcych wspomnień obraz mający formę nagrania z archiwum domowego, w którym reżyserka powraca do dziecięcych lat i wojny w byłej Jugosławii. Ten osobisty dziennik poraża bolesną prawdą i radością życia mimo wojny w tle. W głównej roli występuje dziewczynka, która rozsadza ekran. Ten film silnie wybrzmiewa właśnie dziś: każe myśleć o zwykłych ludziach w Ukrainie i Palestynie — uzasadniła wybór reżyserka Kinga Dębska, członkini jury konkursu On Air.

Nagrodę w konkursie From Poland, gdzie zwycięzcę wybiera publiczność, otrzymał film „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugha Welchmana.

Wiem, że Dorotka i Hugh będą szczęśliwi, i w ich imieniu serdecznie państwu dziękuję, że dokonaliście takiego wyboru; według mnie absolutnie słusznego — mówiła Dorota Stalińska, która razem z Kamilą Urzędowską oraz Piotrem Dominiakiem odebrała nagrodę na scenie.

Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia, FLISAKA dla utalentowanych twórców związanych z regionem, otrzymał Julian Świeżewski. Statuetkę wręczył mu prezydent Paweł Gulewski.

Jestem z Bydgoszczy, ale wbrew pozorom Toruń zawsze był bliski memu sercu. Cieszę się, że ten Flisak gra na skrzypcach, bo tak właśnie zaczęła się moja historia ze sztuką. Wszystkim, którzy aspirują do tworzenia, życzę pewności w dążeniu swoją drogą, aby iść za tym, co czujecie w sercu. To nie jest łatwe, sam się tego uczę. Ale róbmy swoje jak najlepiej i walczmy o to, co jest dla nas ważne — mówił artysta.

Złote Anioły za niepokorność twórczą otrzymali Jerzy Skolimowski, Martyna Wojciechowska i Zbigniew Zamachowski.

Wydaje mi się, że maksymalnie niepokorni nie dziękują za nic. Bo słusznie uważają, że i tak należy im się znacznie więcej. I bardziej niż jakiekolwiek słowa pasuje do nich tzw. gest Kozakiewicza… który wykonują wobec samych siebie — powiedział reżyser Jerzy Skolimowski.

Jesteście wspaniali. Ci, którzy mówili mi, że Tofifest jest wyjątkowy, mieli rację. Jestem bardzo wzruszona. Drży mi głos, bo nie wyobrażałam sobie takiej sytuacji, kiedy byłam małą dziewczynką, że zawędruję tak daleko. A do aniołów i do latania jest mi bardzo blisko, bo od dawna mam wytatuowane skrzydła na przedramionach. Przypadek? Nie sądzę. Chyba coś w tym było! Odkąd pamiętam, byłam niepokorna. Chcę powiedzieć, że bycie niepokornym bywa trudne, ale jest super! — mówiła ze sceny Martyna Wojciechowska.

Pora na mnie. Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy zdecydowali, że będę laureatem tej nagrody. Nie wiem, czym sobie na to zasłużyłem! Staram się zajmować muzyką i słowem. Mówię o tym dlatego, że to miejsce jest dla mnie szczególne. Cała moja droga — to wszystko co się po drodze wydarzyło, to że się znajduję tutaj z państwem i odbieram tę nagrodę — zaczęła się w Toruniu. Ta klamra się domyka, choć na pewno nie myślę o tym, że to jest koniec mojej niepokorności — dziękował Zbigniew Zamachowski.

Złotym Aniołem dla Europejskiej Aktorki BELLA WOMAN uhonorowano Kamilę Urzędowską.

Czuję się onieśmielona i wzruszona. Dziękuję wszystkim organizatorom za zorganizowanie tego cudownego wydarzenia. Czuję się tutaj wspaniale, Toruń to piękne miasto. Bardzo chciałabym podziękować ludziom, dzięki którym tutaj jestem, a mianowicie DK i Hughowi Welchmanom, którzy stworzyli ten film, i zaufali mi, że będę w stanie zagrać taką rolę. Chciałabym podziękować całej ekipie, która pracowała przy tym filmie, bo stworzyła wspaniałe warunki, dzięki którym mogłam z pełną wrażliwością i odpowiedzialnością stworzyć rolę Jagny. Chciałam też podziękować dwóm wyjątkowym kobietom, które wspierają mnie na co dzień, czyli moim agentkom — powiedziała laureatka.

Galę uświetnił koncert LOVE IS LOVE w wykonaniu Michała Szpaka. Artysta zachwycał nie tylko swoim głosem, ale także niepowtarzalnym stylem i charyzmą.

Szymon Szatan

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest