Tofifest

Newsletter

Kino Zamkowe
W niezwykłej scenerii ruin zamku krzyżackiego cofniemy się do lat 80., kiedy to powstały, dziś już uznane za kultowe, horrory. Doczekały się wielu remake’ów, na przełomie lat powstawały ich kolejne części, ale my chcemy pokazać pierwowzory postaci, które na stałe wpisały się na kartach tej odmiany kina gatunku, jakże uwielbianego przez liczne grono zaciekłych kinomaniaków. Więcej »

Must See Must Be
Pasmo MUST SEE MUST BE jest kondensacją filmów, które prezentowane były na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, a które w obfitości filmowych produkcji, mogły umknąć nawet najbardziej wnikliwym kinomaniakom. Więcej »

Niepokorne
Pasmo NIEPOKORNE od kilku lat na stałe zagościło w programie MFF Tofifest. Podkreśla przewodnią ideę festiwalu, by przybliżać postaci i osobowości, które swą niepokornością, wytrwałością lub talentem wyróżniają się, zmieniają bieg historii również tej współczesnej. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Musimy sobie pomagać

Musíme si pomáhat · reż. Jan Hřebejk
Czechy, Niemcy 2000, 123’

Kiedy podczas II Wojny Światowej Naziści okupowali Czechosłowację, para dzieci – Józef i Maria Cizekowie, mogła jedynie przyglądać się, jak Wienerowie, rodzina żydowskiego pochodzenia, byli wyrzucani z ich własnego domu. Jakiś czas potem, młody David Wiener postanawia uciec i przedostać się do Cizeków. Chociaż istnieje wielkie ryzyko związane z ukrywaniem Żydów na terenie III Rzeszy, Cizekowie nie mogą zostawić Davida, bo to by go skazało na pewną śmierć. Postanawiają go ukryć. Istnieje jednak wielkie niebezpieczeństwo, że w każdej chwili mogą zostać zdekonspirowani…

Reżyser:Jan Hřebejk
Scenariusz:Jan Hřebejk, Petr Jarchovský
Muzyka:Aleš Březina
Zdjęcia:Jan Malíř
Montaż:Vladimir Barak
Obsada:Boleslav Polivka, Anna Siskova, Jaroslav Dusek, Jiri Pecha, Csongor Kassai
Nagrody:Najlepszy Film / Best Feature Film (Czeska Nagroda Krytyków / Czech Critics Award 2001), Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Aktor, Najlepsza Aktorka / Best Film, Best Screenplay, Best Director, Best Actor, Best Actress (Czeskie Lwy / Czech Lions 2001), Najpopularniejszy Film / Most Popular Film (Vancouver IFF 2001), Nagroda Publiczności / Audience Award (Portland IFF)