Tofifest

Newsletter

Kino pod Gwiazdami
Zabytkowa przestrzeń Torunia nie daje o sobie zapomnieć, zatem podczas zbliżającej się edycji ponownie spotkamy się na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, gdzie na widzów czekać będą pokazy pięciu wybranych tytułów: Więcej »

Kino Zamkowe
W niezwykłej scenerii ruin zamku krzyżackiego cofniemy się do lat 80., kiedy to powstały dziś już uznane za kultowe horrory. Doczekały się wielu remake’ów, na przełomie lat powstawały ich kolejne części, ale my chcemy pokazać pierwowzory postaci, które na stałe wpisały się na kartach tej odmiany kina gatunku, jakże uwielbianego przez liczne grono zaciekłych kinomaniaków. Więcej »

Must See Must Be
Pasmo MUST SEE MUST BE jest kondensacją filmów, które prezentowane były na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, a które w obfitości filmowych produkcji, mogły umknąć nawet najbardziej wnikliwym kinomaniakom. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Czas, w którym żyjemy

Čas, Ktory Žijeme · reż. Vladimír Kubenko
Czechosłowacja 1968, 65’

Film obejmuje kilka pierwszych miesięcy roku 1968. W tym gorącym okresie niczego nie można było być pewnym, ale wszyscy wiedzieli jedno: ten stan musi się zmienić. Obywatele bezradnie przyglądali się niesprawiedliwości, jaka spotyka choćby rolników, czy pracowników wyzyskiwanych „ku chwale” klasy robotniczej. Zewsząd słyszano kłamstwa na temat wzrostu gospodarczego, którego nie było. Kłamano na temat prześladowań inteligencji, tuszowania okrutnych egzekucjach dokonywanych na niewinnych ludziach; fałszowano informacje na temat stosunków czesko-słowackich. Słowacki dokumentalista przedstawił w tym filmie autentyczny i pełny obraz sytuacji ― dążeń, oczekiwań i nadziei ludzi, którzy stanęli u progu historycznym przemian, nazwanych później „Praską Wiosną”.

Reżyser:Vladimír Kubenko
Scenariusz:Vladimír Kubenko, Ladislav Kudelka, Otakar Krivsnrk, Jaroslav Pogran, Ivan Húšťava
Zdjęcia:Pavel Cilek, Leopold Bródy, Rudolf Ferko, Alexander Strelinger