Tofifest

Newsletter

Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze
Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest Więcej »

Szósty dzień 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze
Za nami intensywny tydzień filmowych doświadczeń na 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Wczoraj odbyła się Gala Zamknięcia festiwalu, ale jeszcze dziś możemy cieszyć się wieloma seansami filmowymi Więcej »

Niepokorne Anioły pofrunęły! Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofiffest. Kujawy i Pomorze
Gala zamknięcia festiwalu odbyła się w sobotę w CKK Jordanki. Specjalne Złote Anioły pofrunęły do Roberta Więckiewicza, Filipa Bajona, Aleksandry Popławskiej. Nagrody otrzymali także Tomasz Ziętek i Maria Dębska. Grand Prix festiwalu zdobył film „Olga” w reżyserii Elie Grappe. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Three Houses

Sami Sakhli · reż. Zaza Urushadze
Gruzja 2008, 96’

Trzy historie w trzech różnych czasach obracają się wokół tajemniczego obrazu, zatytułowanego Dwie sowy. W wątku dziewiętnastowiecznym, mieszkający w wielkiej posiadłości mężczyzna martwi się o swojego brata, którego żona zmarła już jakiś czas temu, a brat zachowuje się jakby ona wciąż żyła. Zaprzyjaźniony psychiatra zostaje wezwany, by dzięki długim rozmowom zdiagnozować problem. Odkrywa jednak, że zachowanie mężczyzny nikogo nie krzywdzi. Co więcej, mężczyzna oferuje lekarzowi obraz, który jego żona rzekomo dopiero co namalowała — nazywa się Dwie sowy. Obraz powraca w czasie drugiej wojny światowej. Pewna kobieta znajduje go w domu kochanki swojego męża. Generał Armii Czerwonej został właśnie tam znaleziony martwy. Rozdarta pomiędzy mieszanymi uczuciami żalu i złości, wdowa musi podjąć decyzję. Ostatnia opowieść toczy się w czasach współczesnych. Prawnuczka malarki z pierwszej części odkrywa, że jedyny pozostały obraz jej prababki został kupiony przez obcego.

Reżyser:Zaza Urushadze
Scenariusz:Zaza Urushadze
Muzyka:Paata Godziashvili
Zdjęcia:Giorgi Beridze, Giorgi Shevelidze
Montaż:Alexander Kuranov
Obsada:Tedo Bekauri, Galoba Gambaria, Nika Alajaev, Tamara Meskhi

Zaza Urushadze urodził się w 1966 roku. Ukończył studia w Instytucie Filmu i Teatru w Tbilisi w 1987 (specjalność — reżyser filmowy), pracował jako reżyser w Studio Filmowym w Gruzji do 1999 roku. W latach 2002-04 był dyrektorem Gruzińskiego Narodowego Centrum Filmowego.

Filmografia:

  • 2008: Three Houses
  • 1998:  Here Comes the Dawn
  • 1989: Mattvis, vints mamam miatova