Tofifest

Newsletter

Martyna Wojciechowska laureatką Złotego Anioła za niepokorność twórczą MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze
Nagrodą za niepokorność twórczą podczas tegorocznej gali zakończenia uhonorujemy Martynę Wojciechowską — dziennikarkę, podróżniczkę, działaczkę społeczną, autorkę filmów dokumentalnych i wielu książek. Więcej »

Złoty Anioł za niepokorność twórczą dla Jerzego Skolimowskiego!
Nagrodę za niepokorność twórczą podczas tegorocznej gali otwarcia MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze odbierze wybitny reżyser, scenarzysta, aktor, producent, poeta i malarz, znany na całym świecie i nominowany do Oscara mistrz kina, Jerzy Skolimowski. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Three Houses

Sami Sakhli · reż. Zaza Urushadze
Gruzja 2008, 96’

Trzy historie w trzech różnych czasach obracają się wokół tajemniczego obrazu, zatytułowanego Dwie sowy. W wątku dziewiętnastowiecznym, mieszkający w wielkiej posiadłości mężczyzna martwi się o swojego brata, którego żona zmarła już jakiś czas temu, a brat zachowuje się jakby ona wciąż żyła. Zaprzyjaźniony psychiatra zostaje wezwany, by dzięki długim rozmowom zdiagnozować problem. Odkrywa jednak, że zachowanie mężczyzny nikogo nie krzywdzi. Co więcej, mężczyzna oferuje lekarzowi obraz, który jego żona rzekomo dopiero co namalowała — nazywa się Dwie sowy. Obraz powraca w czasie drugiej wojny światowej. Pewna kobieta znajduje go w domu kochanki swojego męża. Generał Armii Czerwonej został właśnie tam znaleziony martwy. Rozdarta pomiędzy mieszanymi uczuciami żalu i złości, wdowa musi podjąć decyzję. Ostatnia opowieść toczy się w czasach współczesnych. Prawnuczka malarki z pierwszej części odkrywa, że jedyny pozostały obraz jej prababki został kupiony przez obcego.

Reżyser:Zaza Urushadze
Scenariusz:Zaza Urushadze
Muzyka:Paata Godziashvili
Zdjęcia:Giorgi Beridze, Giorgi Shevelidze
Montaż:Alexander Kuranov
Obsada:Tedo Bekauri, Galoba Gambaria, Nika Alajaev, Tamara Meskhi

Zaza Urushadze urodził się w 1966 roku. Ukończył studia w Instytucie Filmu i Teatru w Tbilisi w 1987 (specjalność — reżyser filmowy), pracował jako reżyser w Studio Filmowym w Gruzji do 1999 roku. W latach 2002-04 był dyrektorem Gruzińskiego Narodowego Centrum Filmowego.

Filmografia:

  • 2008: Three Houses
  • 1998:  Here Comes the Dawn
  • 1989: Mattvis, vints mamam miatova