Tofifest

Newsletter

„Lesson Learned” i „Pod szarym niebem” zwycięzcami 23. MFF BellaTOFIFEST!
Konkurs główny On Air zwyciężył film „Lesson Learned” w reż. Bàlinta Szimlera, a konkurs From Poland – „Pod szarym niebem” w reż. Mary Tamkovich. Więcej »

„Nie podlizywać się publiczności” – spotkanie z Kazikiem Staszewskim
Siódmego dnia 23. MFF BellaTOFIFEST publiczność miała okazję do spotkania z wszechstronnie utalentowanym artystą Kazikiem Staszewskim, laureatem Złotego Anioła za niepokorność twórczą i jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny muzycznej. Więcej »

„Pójść więcej niż na całość” – spotkanie z Marią Mamoną i Jackiem Petryckim
W ostatni dzień 23. MFF BellaTOFIFEST, tuż przed uroczystym wręczeniu Nagrody im. Ryszarda Bugajskiego dla najlepszego reżysera polskiego filmu w konkursie From Poland, odbył się pokaz słynnego „Przesłuchania”, a także rozmowa z żoną reżysera, Marią Mamoną oraz scenarzystą i autorem zdjęć, Jackiem Petryckim. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Marek

Marek · reż. Dariusz Gackowski
Polska 2008, 3’

Reżyser żartuje, że o tym filmie dłużej się opowiada niż się go ogląda. Faktycznie, to bardziej mini-etiuda, niż film. Krótka opowieść o Marku Andruszewskim, niewidomym muzyku i autorze podręczników napisanych Brailem, napawa optymizmem. Jeżeli ktoś straci wzrok i nie palnie sobie w głowę, to już jest dobrze mówi bohater i to klucz do tej historii — opowieści o człowieku, który znalazł swoją drogę w życiu, mimo nieszczęścia jakie go dotknęło.

Reżyser:Dariusz Gackowski

Grupa młodych dokumentalistów z Bydgoszczy — Darek Gackowski, Krzysztof Nowicki, Monika Paprzycka. „Trójca”, ale czy święta? Na pewno świetna w popularyzacji filmu niezależnego. Zarówno jako twórcy, jak i animatorzy pokazów filmowych. Dariusz Gackowski to przede wszystkim fotografik; w filmie niezależnym próbuje swoich sił w dokumencie. Na różnych polskich festiwalach pokazywany był ostatnio jego Marek o trudnej sztuce życia codziennego osoby niewidomej. Krzysztof Nowicki, kolejny z współtwórców Koloroffonu, to autor znany już bywalcom niezależnych festiwali — w Ostródzie zrealizował bardzo ciekawy dokument o subkulturze reggae Reggae to moje życie (2008).

Poza wielkim ekranem, poza szeroką dystrybucją multipleksów tworzy się i rozprzestrzenia niezależna sztuka filmowa pełna emocji i pasji —  tak mówią o swojej sztuce Koloroffonowcy.