Tofifest

Newsletter

„Przesłuchanie” i Nagroda im. Ryszarda Bugajskiego dla najlepszego reżysera filmu w Konkursie Polskim na MFF BellaTOFIFEST!
Podczas 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego BellaTOFIFEST po raz pierwszy wręczymy zaszczytną Nagrodę im. Ryszarda Bugajskiego dla najlepszego reżysera filmu w Konkursie Polskim. Więcej »

Rok Ludzi Nauki
Rok 2025 decyzją Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego został ustanowiony Rokiem Ludzi Nauki – podczas MFF BellaTOFIFEST przybliżymy naszym widzom sylwetki trzech spośród nich. Więcej »

Szapołowska, Szczepkowska, Baka, Zanussi i Zamachowski o Złotych Lwach Krzysztofa Kieślowskiego. Świętujemy 50-lecie FPFF w Gdyni!
Z okazji obchodów 50-lecia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w programie festiwalu umieściliśmy pasmo Złote Lwy Kieślowskiego, w ramach którego pokażemy trzy filmy wybitnego reżysera wyróżnione tą prestiżową nagrodą. Projekcjom będzie towarzyszyło otwarte spotkanie z rodziną i przyjaciółmi Krzysztofa Kieślowskiego. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

90 lat minęło

90 Years Has Gone · reż. Anna Paprzycka
Polska 2008, 7’

Ja ci powiem, że prawdziwej miłości nie ma te słowa jednej z bohaterek krótkiego dokumentu Anny Paprzyckiej to nie jedyne zaskoczenie. Nie mówi tego bowiem zawiedziona nastolatka, ale 90-letnia starsza pani w domu spokojnej starości, który odwiedziła reżyserka. Paprzycka przygląda się w swoim filmie starym ludziom i słucha ich opowieści o życiu, zagubionych miłościach i strachu przed śmiercią.

Reżyser:Anna Paprzycka

Grupa młodych dokumentalistów z Bydgoszczy — Darek Gackowski, Krzysztof Nowicki, Monika Paprzycka. „Trójca”, ale czy święta? Na pewno świetna w popularyzacji filmu niezależnego. Zarówno jako twórcy, jak i animatorzy pokazów filmowych. Dariusz Gackowski to przede wszystkim fotografik; w filmie niezależnym próbuje swoich sił w dokumencie. Na różnych polskich festiwalach pokazywany był ostatnio jego Marek o trudnej sztuce życia codziennego osoby niewidomej. Krzysztof Nowicki, kolejny z współtwórców Koloroffonu, to autor znany już bywalcom niezależnych festiwali — w Ostródzie zrealizował bardzo ciekawy dokument o subkulturze reggae Reggae to moje życie (2008).

Poza wielkim ekranem, poza szeroką dystrybucją multipleksów tworzy się i rozprzestrzenia niezależna sztuka filmowa pełna emocji i pasji — tak mówią o swojej sztuce Koloroffonowcy.