Tofifest

Newsletter

Rusza nabór filmów na tegoroczny 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Kujawy i Pomorze
Festiwal odbędzie się w Toruniu, w dniach 27 czerwca – 2 lipca 2023. Wszystkie twórczynie i twórców, producentki i producentów, stowarzyszenia, zrzeszenia i wszystkich tych, którzy kreują współczesną zagraniczną i polską kinematografię zapraszamy do zgłaszania swoich filmów na dwa festiwalowe konkursy. Więcej »

Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze
Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Kilka stopni niżej

Kilka stopni niżej · reż. Mikołaj Walenczykowski
Polska 2007, 20’

Dokument o codziennej walce o przetrwanie bezdomnego bydgoszczanina — walce z alkoholem, samotnością i biedą. A jednak Walenczykowski nie przypadkiem wybrał bohatera. Nie można patrzeć dla siebie, trzeba patrzeć wokół siebie — dziwnie optymistycznie brzmią te słowa w ustach człowieka, którego życie wydaje się być ciągiem ponurych zdarzeń. W tym człowieku wciąż żyje nadzieja.

Reżyser:Mikołaj Walenczykowski
Zdjęcia:Mikołaj Walenczykowski
Montaż:Mikołaj Walenczykowski

Mikołaj Walenczykowski — bydgoski dokumentalista młodego pokolenia. Rekordowo wcześnie zaczął uczyć się filmu. Już trzeciej klasie gimnazjum przyjęto go na wymarzony kurs filmowy. Jest konsekwentny — w tym roku dostał się do łódzkiej Filmówki. Ma na koncie kilka ciekawych filmów dokumentalnych. W jego etiudach i dokumentach króluje Bydgoszcz. Najciekawszy akcent to etiuda fabularna Divadlo o pracownikach bydgoskiego Teatru Polskiego. Pozostałe filmy Walenczykowskiego to dobre, dokumentalne obserwacje, zdradzające, że jeżeli pójdzie drogą Cuskego i Sautera, będzie jeszcze lepszy.