Tofifest

Newsletter

Rozpoczynamy nabór filmów na 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze
Rozpoczyna się nabór zgłoszeń do dwóch konkursów na 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze. Na wypełnione formularze czekamy do 15 maja, a tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 25–30 czerwca w Toruniu. Więcej »

Niepokorne Anioły trafiły do laureatów 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze!
W sobotę odbyła się gala zakończenia festiwalu — nagrody powędrowały do Adrianny Biedrzyńskiej, Leny Góry, Eryka Lubosa i Magdaleny Zawadzkiej. Grand Prix festiwalu zdobył film „Chleb i sól” Damiana Kocura, a serca publiczności podbił film Artura Więcka „Prawdziwe życie aniołów”. Więcej »

«Абетка щастя» та «Операція «Мумія»» в українській версії для найменших глядачів 21. Міжнародного кінофестивалю Tofifest. Куяви і Помор’я
Першого та другого липня, в Cinema City, відбулися покази фільмів «Абетка щастя» та «Операція «Мумія»» в українському дубляжі для наших наймолодших глядачів з України. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Oczy szeroko otwarte

Einaym Pkuhot · reż. Haim Tabakman
Izrael, Francja, Niemcy 2009, 90’

Aaron, szanowany członek żydowskiej gminy, wiedzie spokojne i poukładane życie w ortodoksyjnej dzielnicy Jerozolimy. Praca wypełnia mu niemal całe życie. Czas wolny spędza na modlitwie lub z rodziną. Utartą i rutynową codzienność przerywa Ezri — dziewiętnastoletni student, który nieoczekiwanie odwiedza sklep Aarona. Ten postanawia go zatrudnić i otoczyć ciepłem oraz przyjacielską opieką. Jednak z czasem to pozornie ojcowskie uczucie przeradza się w żarliwą namiętność i pożądanie, od którego nie sposób wręcz uciec. Z czasem sytuacja wymyka się spod kontroli i staje się tak napięta, że zaczyna przerastać wszystkich,  wywołując nawet atak ortodoksyjnego otoczenia. Społeczna presja oraz wewnętrzne rozdarcie okazują się tak mocne, że w efekcie zmuszają Aarona do podjęcia racjonalnych reakcji. Oczy szeroko otwarte to jeden z najciekawszych izraelskich filmów ostatnich lat, który tak otwarcie i jawnie porusza problem zakazanej w judaizmie homoseksualnej miłości mężczyzn.

Reżyser:Haim Tabakman
Scenariusz:Merav Doster
Muzyka:Nathaniel Mechaly
Zdjęcia:Axel Schneppat
Montaż:Dov Stoyer
Obsada:Zohar Strass, Ran Danker, Tinkerbel

Haim Tabakman — urodzony w 1975 roku. Studiował na Wydziale Filmu i Telewizji na Uniwersytecie w Tel Avivie. Zadebiutował krótkometrażowym filmem Free Loaders (2003). W 2004 roku nakręcił kolejny krótkometrażowy film The Poet’s Home. Współpracował jako montażysta przy kilku filmach, w tym przy My father, my lord w reżyserii Davida Volacha. Oczy szeroko otwarte to jego pierwszy film fabularny.

Filmografia:

2003: Free Loaders
2004: The poet’s Home
2006: Lear Zero Diaries
2009: Oczy szeroko otwarte / Eyes Wide Open