Tofifest

Newsletter

„78 Days” i „Chłopi” zwyciężają 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze!
Zwycięzcą konkursu głównego On Air został film „78 Days” Emiliji Gašič, a konkursu From Poland — „Chłopi” DK Welchman i Hugha Welchmana. Więcej »

Aktor a reżyser – spotkanie po projekcji „Wariatów”
Piątego dnia 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze odbyło się spotkanie z reżyserem Janem Jakubem Kolskim oraz aktorami Alicją Stasiewicz i Lechem Mackiewiczem w ramach projekcji „Wariatów” z konkursu From Poland. Więcej »

„Jestem ulepiona z nadziei” – spotkanie z Martyną Wojciechowską
W festiwalową sobotę odbył się pokaz specjalny filmu „Hope” w reżyserii Martyny Wojciechowskiej i Ewy Marcinkowskiej. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Inferno

L’Enfer d’Henri-Georges Clouzot · reż. Serge Bromberg, Ruxandra Medrea
Francja 2009, 93’

Dokument. W 1964, po dekadzie sukcesów, Henri-Georges Clouzot postanowił zrobić film, który określi na nowo granice kina. Powstał scenariusz o mężczyźnie obsesyjnie zazdrosnym o swoją młodą żonę (Romy Schneider). Reżyser zaprosił do współpracy artystów z nurtu op-art, którzy pracowali nad efektami specjalnymi. Po przeniesieniu zdjęć w plener, reżyser zaczął tracić kontrolę nad filmem i popadł w konflikt z ekipą. W końcu z planu zabrała go karetka, z diagnozą zawału serca. Odnaleziony po 50 latach nieukończony film robi duże wrażenie: feeria barw przywodząca na myśl narkotyczne eksperymenty, atmosfera jest duszna od wyuzdanego erotyzmu…

Reżyser:Serge Bromberg, Ruxandra Medrea
Muzyka:Bruno Alexiu
Zdjęcia:Jérôme Krumenacker, Irina Lubtchansky
Montaż:Janice Jones, Jean Gargonne
Nagrody:Najlepszy Dokument / Best Documentary (Cezar / Cesar 2010); Nagroda międzynarodowego jury za najlepszy dokument / International Jury Award for Best Documentary (MFF / IFF Sao Paulo 2010); Nagroda Étoile d’Or za najlepszy dokument / Étoile d’Or for Best Documentary (2010)