X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Nieznany żołnierz

Tuntematon sotilas · reż. Edvin Laine
Finlandia 1955, 181’

23.10, 19:30 · Kino Centrum

Kup lub zarezerwuj bilet

Jest lato 1941 roku. Kompania artyleryjska ze wschodniej Finlandii otrzymuje rozkaz zwrotu nadliczbowego sprzętu. Zaraz potem zostaje wysłana na linię frontu. Kolejny poranek wita żołnierzy odgłosami kanonady ― zaczęła się wojna. Wojska fińskie rozpoczynają ofensywę i szybko przekraczają granicę państwa. Młodzi i krewcy poborowi z kompanii przechodzą chrzest bojowy, a każdy z żołnierzy szybko oswaja się z widokiem śmierci i trudami wojaczki. Przychodzi im zmierzyć się z silniejszym wrogiem, chociaż sami nie mają dość doświadczenia i są źle wyekwipowani. Lista bohaterów i poległych zdaje się nie mieć końca. Zrealizowana przez Edvina Laine’a z wielkim rozmachem filmowa interpretacja powieści wojennej Väinö Linny pt. Żołnierz nieznany stanowi odrębny rozdział w historii sztuki filmowej w Finlandii.

Reżyser:Edvin Laine
Scenariusz:Juha Nevalainen
Muzyka:Ahti Sonninen
Zdjęcia:Osmo Harkimo, Antero Ruuhonen, Olavi Tuomi, Pentti Unho
Montaż:Osmo Harkimo, Armas Vallasvuo
Obsada:Kosti Klemelä, Heikki Savolainen, Reino Tolvanen, Veikko Sinisalo, Åke Lindman
Producent:T.J. Särkkä
Produkcja:Suomen Filmiteollisuus
Nagrody:Berlinale – Nagroda OCIC / OCIC Award (1956); Fińskie Nagrody Filmowe Jussi / Jussi Film Awards – Najlepszy Reżyser, Najlepszy Scenariusz, Najlepszy Producent / Best Director, Best Script, Best Producer (1956)

Program 2017

Google Translate