X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

They Have Escaped

He ovat paenneet · reż. J.-P. Valkeapää
Finlandia 2014, 100’ · polska premiera

29.10, 15:00 · Kino Centrum

Kup lub zarezerwuj bilet

W tej wariacji na klasyczny temat „chłopak spotyka dziewczynę” stykamy się z naturalistycznym a jednocześnie rozmarzonym dramatem. Film They Have Escaped rozgrywa się w schronisku dla nieletnich: chłopak, jąkający się introwertyk, wykonuje tam zasądzone prace społeczne, a dziewczyna, atrakcyjna ekstrawertyczka, przebywa w areszcie. Rozpiera ją energia — reprezentuje typ dziewczyn, które zawsze wpadają w tarapaty. On jest cichy i wycofany, ale pociąga go jej nieustraszona natura — oboje szybko zdają sobie sprawę, że łączy ich ta sama pasja i brak poszanowania dla zasad, prawa i konwencji. Środowisko, w którym się znaleźli, nie zdoła ich powstrzymać: kradną samochód i zbiegają z ośrodka, rozpoczynając podróż pełną narkotyków, seksu i niekończących się ucieczek.

Reżyser:J.-P. Valkeapää
Scenariusz:J.-P. Valkeapää, Pilvi Peltola
Muzyka:Helge Slikker
Zdjęcia:Pietari Peltola
Montaż:Mervi Junkkonen
Obsada:Teppo Manner, Roosa Söderholm, Petteri Pennilä, Pelle Heikkilä
Producent:Aleksi Bardy
Produkcja:Helsinki Filmi Oy, Revolver Amsterdam
Nagrody:FF w Wenecji / Venice FF – Oficjalna Selekcja / Official Selection (2014); MFF w Toronto / Toronto IFF – Sekcja Vanguard – Selekcja oficjalna / Vanguard – Official Selection (2014); Fińskie Nagrody Filmowe Jussi / Jussi Film Awards – Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Montaż / Best Film, Best Director, Best Editing (2015)

Program 2017

Google Translate