X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Tom of Finland

Tom of Finland · reż. Dome Karukoski
Finlandia, Dania, Niemcy, Szwecja 2017, 115’

29.10, 15:00 · CKK Jordanki

Kup lub zarezerwuj bilet

Fiński rysownik, Touko Laaksonen, wraca z frontu II wojny światowej do rodzimych Helsinek. W tym czasie Finlandia, tak jak i wiele innych europejskich krajów, ogarnięta jest falą homofobii i represji wobec gejów. Nie mogąc realizować swoich pragnień, Touko szuka wolności w sztuce. Tak powstają pierwsze homoerotyczne rysunki przedstawiające muskularnych mężczyzn w skórach i opiętych jeansach. Mimo usilnych prób, nie udaje mu się publikować prac w żadnym magazynie. Dopiero wyjazd do USA otwiera Touko drogę do szerokiej publiczności. Tak rodzi się „Tom of Finland” ― symbol pokolenia gejowskiej rewolucji.

Reżyser:Dome Karukoski
Scenariusz:Aleksi Bardy
Muzyka:Lasse Enersen, Hildur Guðnadóttir
Zdjęcia:Lasse Frank Johannessen
Montaż:Harri Ylönen
Obsada:Pekka Strang, Lauri Tilkanen, Jessica Grabowsky, Taisto Oksanen, Seumas F. Sargent
Producent:Aleksi Bardy
Produkcja:Helsinki-Filmi
Dystrybucja:Tongariro Releasing
Nagrody:FF w Göteborgu / Göteborg FF – Nagroda FIPRESCI / FIPRESCI Prize (2017); Kandydat Finlandii do Oscarów w kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny / Finnish Candidate for Academy Awards in the Best Foreign Language Film (2018)

Program 2017

Google Translate