X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

15 lat kina z regionu

Partnerem pasma jest Województwo Kujawsko-Pomorskie, Partner Główny festiwalu

Festiwalowy przegląd „15 lat kina z regionu” jest podsumowaniem 15 lat pracy Tofifest na rzecz promocji regionalnych filmów. Do programu tego pasma wybraliśmy najlepsze krótkie filmy ostatnich 15 lat, nagradzane na festiwalach w Gdyni, Slamdance w USA, Cinema du Reel w Paryżu lub honorowane nagrodą BAFTA. Znajdziemy w nich obraz współczesnej Polski i Europy na początku XXI wieku, pokazany na wiele filmowych sposobów. Filmy przeglądu łączy region kujawsko-pomorski, z którego wywodzą się ich twórcy.

Rozciągnięte wzdłuż Wisły województwo z dwiema stolicami — Toruniem i Bydgoszczą — ma wielkie filmowe tradycje, sięgające 1897 roku. Stąd pochodzą takie gwiazdy polskiego filmu,, jak Bogusław Linda, Grażyna Szapołowska, Leonard Pietraszak, Małgorzata Kożuchowska czy Kuba Gierszał, ale też Niemiec Paul Wegener, twórca klasyka kina grozy „Golem” (1920). Z Torunia wywodzi się kompozytor muzyki do „Potopu” Kazimierz Serocki i jeden z najsłynniejszych filmoznawców — Bolesław Michałek.

Już przed II wojną światową region był prężnym ośrodkiem filmowym. W Toruniu swój film „Ludzie Wisły” kręcił Aleksander Ford, późniejszy reżyser „Krzyżaków”. Bydgoszcz chwaliła się dwoma wytwórniami filmowymi i dwudziestoma kinami. Toruń także miał swoją wytwórnię: Marwin Film. W regionie powstawało też wiele ważnych dla kinematografii filmów, w tym takie obrazy, jak „Rejs”, „Prawo i pięść”, „Czterej pancerni”, „Tatarak” i popularne seriale, jak „Lekarze”, „Prawo Agaty” i „Belfer”. To u nas Krzysztof Zanussi nakręcił „Rok spokojnego Słońca”, nagrodzony Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji w 1985 roku.

XXI wiek przyniósł regionowi kolejnych świetnych filmowców. Maciej Cuske, Marcin Sauter, Marcin Gładych, Jacek Kościuszko, Monika Kuczyniecka to artyści nagradzani na wielu festiwalach. Tomasz Wasilewski otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale, a Rafał Kapeliński w tym roku przywiózł z tego samego festiwalu Kryształowego Niedźwiedzia. Z naszej „małej Ojczyzny” wywodzą się znakomici aktorzy nowego pokolenia: Piotr Głowacki, Olga Bołądź, wspomniany Jakub Gierszał.

To wielka siła kina ze znakiem „kujawsko-pomorskie” To właśnie ich filmy pokazujemy w „15 latach kina z regionu”.

Program 2017

Google Translate