X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Girl

Girl · reż. Lukas Dhont
Belgia 2018, 100’

25.10, 17:00 · CKK Jordanki

Zdeterminowana piętnastolatka Lara postanawia zostać profesjonalną tancerką baletową. Mając wsparcie ojca, całkowicie poświęca się tej misji w nowej szkole. Frustracje dorastającej Lary i jej niecierpliwość rosną, gdy zdaje sobie sprawę, iż jej ciało nie wpasowuje się w ścisły rygor baletowy…

Jak mówi reżyser: „Zależało mi na tym, by widzowie zrozumieli, jak to jest urodzić się w ciele, które nie jest twoje. Wielu ludzi posiada ciała, z którymi nie czują się w pełni związani. Chciałem zainicjować dyskusję o relacji z ciałem, a obok tego pokazać więź ojciec–dziecko”.

Reżyser:Lukas Dhont
Scenariusz:Lukas Dhont, Angelo Tijssens
Muzyka:Valentin Hadjadj
Zdjęcia:Frank van den Eeden
Montaż:Alain Dessauvage
Obsada:Victor Polster, Arieh Worthalter, Oliver Bodart, Tijmen Govaerts, Katelijne Damen
Producent:Dirk Impens
Produkcja:Menuet
Dystrybucja:Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Nagrody:FF w Cannes / Cannes FF – Złota Kamera, Palma Queer, sekcja Un Certain Regard: Najlepszy Aktor, Nagroda FIPRESCI / Golden Camera, Queer Palm, Un Certain Regard: Best Actor, FIPRESCI Prize (2018); MFF w Toronto / TIFF – Oficjalna Selekcja: sekcja Odkrycia / Official Selection: Discovery section (2018); Belgijski kandydat do Oscarów w kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny / Belgian candidate for Academy Awards in the Best Foreign Language Film category (2019)

Lukas Dhont urodził się w Gandawie w Belgii. Ukończył studia w zakresie sztuk audiowizualnych na KASK School Of Arts w swoim rodzinnym mieście. Jego filmy krótkometrażowe Corps Perdu i L’infini były wielokrotnie nagradzane. W czasie studiów Dhont skupiał się na fikcji, ale zgłębiał także możliwości, jakie niesie ze sobą formuła filmu dokumentalnego. W 2016 roku uczestniczył w rezydencji Cannes Cinéfondation, pracując nad scenariuszem swojego pierwszego filmu fabularnego Dziewczyna. Porusza w nim tematy, które eksplorował już wcześniej, takie jak taniec, transformacja i tożsamość.

Filmografia:

  • 2018 – Dziewczyna / Girl
  • 2014 – L’infini (short)
  • 2012 – Corps Perdu (short)
  • 2012 – Skin of Glass (short)

Program 2018

Google Translate