X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Oleg

Oleg · reż. Juris Kursietis
Łotwa, Litwa, Belgia, Francja 2019, 108’ · polska premiera

25.10, 17:00 · CKK Jordanki

Współczesna Belgia. Oleg to młody rzeźnik pochodzący z Łotwy. Przyjeżdża do Brukseli z nadzieją na większe zarobki w tutejszej przetwórni mięsnej. Zostaje jednak oszukany przez kolegę i na tym kończy się jego przygoda w nowej pracy. Jest sam w obcym kraju. Szybko podporządkowuje go sobie polski przestępca, Andrzej…

Reżyser:Juris Kursietis
Scenariusz:Liga Celma-Kursiete, Juris Kursietis, Kaspars Odins
Zdjęcia:Bogumil Godfrejow
Montaż:Matyas Veress
Obsada:Valentin Novopolskij, Dawid Ogrodnik, Anna Próchniak, Guna Zarina, Adam Szyszkowski
Producenci:Alise Gelze, Aija Berzina
Produkcja:Tasse Film, Iota Production, In Script, Arizona Productions (France)
Dystrybucja:Indie Sales
Nagrody:FF w Cannes / Cannes FF – oficjalna selekcja: Director’s Fortnight / official selection: Director’s Fortnight (2019); MFF w Karlowych Warach / Karlovy Vary IFF – oficjalna selekcja: sekcja Horyzonty / official selection: Horizons (2019); MFF w Brukseli / Brussels IFF – Grand Prix (2019)

Juris Kursietis (1983) przez sześć lat pracował dla łotewskiej telewizji jako dziennikarz do spraw zagranicznych. Zdobył tytuł magistra w zakresie nauk o kinie w brytyjskiej Northern Media School. Pełnił później funkcję asystenta reżysera przy wielu łotewskich produkcjach filmowych. Na przełomie 2012 i 2013 roku nakręcił swoją pierwszą pełnometrażową fabułę, Modris. W 2014 roku film pokazywano m.in. na festiwalach w Toronto, San Sebastian (zdobył tam nagrodę specjalną jury w konkursie New Directors) czy Warszawie. Oleg, drugi film Kursietisa, przeszedł selekcję do Directors’ Fortnight na MFF w Cannes w 2019 roku.

Filmografia:

  • 2019 – Oleg
  • 2014 – Modris
  • 2008 – Will Have it Tomorrow (short)
  • 2006 – The Bicycle Story (short)

Program 2019

Google Translate