X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Papicha

Papicha · reż. Mounia Meddour
Francja, Algieria, Belgia, Katar 2019, 105’ · pokaz przedpremierowy

25.10, 14:30 · CKK Jordanki

Algieria, lata 90. XX wieku. Osiemnastoletnia studentka Nedjma, zafascynowana projektowaniem mody, nie chce dopuścić do tego, by tragiczne wydarzenia związane z toczącą się w kraju wojną domową uniemożliwiły jej prowadzenie normalnego życia i wychodzenie w nocy z przyjaciółką Wassilą. Gdy społeczna atmosfera robi się coraz bardziej konserwatywna, dziewczyna odrzuca kolejne, wprowadzane przez radykałów zakazy i decyduje się walczyć o swoją wolność i niezależność, organizując pokaz mody.

Reżyser:Mounia Meddour
Scenariusz:Mounia Meddour
Muzyka:Rob
Zdjęcia:Léo Lefèvre
Montaż:Damien Keyeux
Obsada:Lyna Khoudri, Shirine Boutella, Amira Hilda Douaouda, Zahra Doumandji, Yasin Houicha, Nadia Kaci, Meryem Medjkane
Producenci:Xavier Gens, Gregoire Gensollen, Patrick André, Belkacem Hadjadj
Produkcja:The Ink Connection, High Sea Production, Tayda Film
Dystrybucja:Jour2Fete
Nagrody:FF w Cannes / Cannes FF – nominacja w sekcji Inne Spojrzenie / nomination: Un Certain Regard (2019)

Mounia Meddour urodziła się i wychowywała w Algierii. W wieku 18 lat przeniosła się z rodziną do Francji — do emigracji zmusiły ich pogróżki, jakie dostawali w czasie wojny domowej. Studiowała dziennikarstwo, a potem uczęszczała na letni kurs reżyserii w La Fémis w Paryżu. Jej pierwszy film krótkometrażowy Edwige (2011) zdobył Ciné+ Award na Saint-Jean-de-Luz Festival i UniFrance Short Film Award oraz pokazywany był na wielu festiwalach, m.in. MFF w Dubaju. Papicha to jej debiut pełnometrażowy.

Wybrana Filmografia:

  • 2019 – Papicha
  • 2012 – Edwige (short)
  • 2011 – Cinéma algérien, un nouveau souffle (doc.)
  • 2009 – La cuisine en héritage (doc.)

Program 2019

Google Translate