X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Czarnobyl: odcinki 1 i 2

Chernobyl · reż. Johan Renck
USA, Wielka Brytania 2019, 118’

24.10, 19:30 · Artus Cinema

Wstęp wolny

Składający się z pięciu odcinków miniserial opowiada o największej w historii awarii reaktora atomowego, która miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się po całej Europie, w tym w Polsce, Skandynawii, Europie Środkowej i Zachodniej.

Jared Harris wciela się w postać Walerija Legasowa — wiodącego radzieckiego fizyka jądrowego, który był członkiem komisji badającej przyczyny awarii i jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy. Stellan Skarsgård gra zastępcę przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę, który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii. Emily Watson zobaczymy w roli Ulany Khomyuk, radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora.

Reżyser:Johan Renck
Scenariusz:Craig Mazin
Muzyka:Hildur Guðnadóttir
Zdjęcia:Jakob Ihre
Montaż:Jinx Godfrey, Simon Smith
Obsada:Jared Harris, Stellan Skarsgård, Emily Watson, Paul Ritter, Jessie Buckley
Producent:Sanne Wohlenberg
Produkcja:Home Box Office (HBO), Sky Television

Program 2019

Google Translate