X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

From Poland

Konkurs polski

Filmy znane już z ekranów, ale i najbardziej atrakcyjne zapowiedzi sezonu. To, co najlepsze, najciekawsze, najbardziej kontrowersyjne w kinie polskim. Po raz pierwszy mam zaszczyt pełnić rolę kuratora konkursu polskiego na festiwalu TOFIFEST i dlatego wprowadzam kilka innowacji. Przede wszystkim stawiam na różnorodność.

Obok nowych projektów uznanych twórców (Obywatel Jones Agnieszki Holland, Czarny mercedes Janusza Majewskiego), znajdzie się tu wiele propozycji interesujących debiutów (Żelazny most, Wszystko dla mojej matki). W paśmie pokażemy duże, widowiskowe produkcje ― jak filmy Ukryta gra czy Ja teraz kłamię ― ale także kino poszukujące, alternatywne, niezależne (Nic nie ginie, Zgniłe uszy). Wydarzeniami będą również na pewno konkursowe pokazy Mowy ptaków Xawerego Żuławskiego czy Bożego ciała Jana Komasy, a także jedna z pierwszych prezentacji Kultu ― pełnometrażowego dokumentu o legendarnym zespole rockowym. Ważnym motywem tematycznym konkursu polskiego będzie powracająca często refleksja na temat kondycji rodziny i kruchości związków międzyludzkich ― o tym opowiada Magdalena Łazarkiewicz w poruszającym Powrocie, Jacek Borcuch w Słodkim końcu dnia czy Agnieszka Smoczyńska w Fudze. Jestem przekonany, że konkurs From Poland będzie bardzo mocnym akcentem 17. edycji TOFIFEST.

Łukasz Maciejewski

Program 2019

Google Translate