X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Polonica

Polscy twórcy przekraczają granice ― nie tylko w przenośni, również dosłownie. Pracując poza krajem, wnoszą do kinematografii światowej własny styl, talent, osobowość. Po raz pierwszy na MFF TOFIFEST w Toruniu pojawi się sekcja Polonica, w której zgrupowaliśmy najciekawsze filmy z udziałem polskich artystów z mijającego sezonu.

Czekają nas wzruszenia i kontrowersje, ożywione dyskusje i podziw dla twórców. Pokażemy ― oczywiście przedpremierowo ― jeden z najbardziej dyskutowanych tytułów ostatniego festiwalu w Wenecji: Malowanego ptaka Václava Marhoula na podstawie głośnej powieści Jerzego Kosińskiego. W jednej z ról wystąpił tu Lech Dyblik. W amerykańsko-polskim filmie Mam na imię Sara Stevena Oritta autorem zdjęć jest Marian Prokop, muzyki ― Łukasz Targosz, a w ważnych rolach aktorskich zobaczymy m.in. Eryka Lubosa, Michalinę Olszańską czy Wiesława Komasę. Wielokrotnie nagradzany High Life Claire Denis to m.in. znakomita rola Agaty Buzek. W filmie Rzeka Emira Baigazina, ostatniej części trylogii cenionego kazachskiego reżysera, niebagatelną rolę odgrywa muzyka Justyny Banaszczyk. Zdjęcia Michała Englerta i Mateusza Wichłacza są ozdobą ukraińskiej ballady Kiedy padają drzewa w reż. Marysi Nikitiuk. Wspomniany Michał Englert stworzył również oprawę wizualną do głośnych, pokazywanych na najważniejszych greckich festiwalach Żniw Etienne Kallos. Tegoroczne Polonica na TOFIFEŚCIE to zaskoczenia, spełnienia, ale i znaki zapytania, bez stawiania kropki nad „i”. Warto się z tym zmierzyć!

Łukasz Maciejewski

Program 2019

Google Translate