X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

BiT fala nadchodzi. Cz. I

Agata Kulesza, Piotr Głowacki, Małgorzata Kożuchowska, Daniel Olbrychski. W roku 2016 prawdziwa fala aktorów związanych z festiwalem Tofifest, Toruniem i Bydgoszczą pojawi się w kluczowych, polskich filmach i koprodukcjach, wchodzących do naszych kin. Dzisiaj rzut oka na te drugie. Laureatka naszego Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą, gość Tofifest – Agata Kulesza zabłyśnie w filmie Agnus Dei / Niewinne Anne Fontaine. Francuska reżyserka także otrzymała Złotego Anioła i była szefową festiwalowego Jury. Jej film, będący polsko-francuską koprodukcją, przenosi nas w pierwsze miesiące po II wojnie światowej. Opowiada o mrocznej tajemnicy, skrywanej przez zgwałcone przez sowieckich żołnierzy zakonnice. Kulesza gra w nim zakonną matkę przełożoną. Film będzie miał światową premierą w styczniu na Sundance. Aktorka skończyła także zdjęcia do amerykańskiej produkcji realizowanej w Polsce - True Crimes w reżyserii Alexandrosa Avranasa. Wystąpiła tam u boku Jima Carreya. Film opowiada historię zbrodni dokonanej w Polsce w 2000 roku. Krystian Bala opisał krok po kroku w swojej książce "Amok, wyimaginowane zabójstwo. W toku śledztwa ustalono, że nie była to fikcja literacka, a Bala opisał po prostu mord, jakiego dokonał. Na podstawie został skazany, ale wątpliwości pozostały. W filmie pojawia się też Laureat Flisaka Tofifest, Torunianin Piotr Głowacki.

Kolejna koprodukcja z laureatami Tofifest, to Maria Curie, historia polskiej noblistki Marii Curie – Skłodowskiej. W jej roli wystąpi Karolina Gruszka. Wspomniany już Piotr Głowacki zagra Alberta Einsteina. Film trafi do kin jeszcze w tym roku. W jednej z ról zobaczymy też laureata Złotego Anioła - Daniela Olbrychskiego. Za reżyserię odpowiada Francuzka Marie Noëlle, a za zdjęcia polski operator Michał Englert (33 sceny z życia). Englert nakręcił też zdjęcia w Agnus Dei.

W tym roku zobaczymy w kinach Music, War and Love laureatki Independent Spirit Award, Marthy Coolidge. Obok Adelaide Clemens (Wielki Gatsby), Connie Nielsen (Gladiator) i Stellana Skarsgarda wystąpi w nim m. in. Torunianka i gość Tofifest, Małgorzata Kożuchowska (jako Joanna Pulaski). Film zaczyna się w przedwojennej, wielokulturowej Łodzi, kończy – w USA końca lat czterdziestych. Opowiada burzliwą historię miłości śpiewaka Roberta Pułaskiego oraz skrzypaczki Rachel Rubin.

"Bit fala" ("Bydgoszcz i Toruń") w natarciu.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest