X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Jest! Polski film w dziesiątce walczących o Złotego Niedźwiedzia Berlinale

Zdobywca Flisaka Tofifest ma swój film w konkursie głównym Berlinale 2016! Zjednoczone stany miłości, nowy film Torunianina Tomasza Wasilewskiego, będzie walczył o Złotego Niedźwiedzia. To jedna z najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie.
To wspaniała wiadomość dla polskiego kina na rozpoczęcie roku. Do konkursu głównego prestiżowego Berlinale trafia zaledwie dziesięć, spośród tysięcy zgłosznych filmów. Wielokrotnie pisaliśmy już o powstającym, nowym filmie twórcy "Pływających wieżowców". Tomasz Wasilewski, rodowity Torunianin, mówił też o nim odbierając dwa lata temu nagrodę Flisaka Tofifest ufundowaną przez Prezydenta Torunia.

"Zjednoczone Stany Miłości" to rozgrywająca się bezpośrednio po upadku PRL-u historia czterech kobiet żyjących w przeciętnym, polskim mieście średniej wielkości. Te cztery, pozornie szczęśliwe, kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. W filmie wystąpiły Julia Kijowska, Magdalena Cielecka, Dorota Kolak, Marta Nieradkiewicz, Tomasz Tyndyk, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat.

Z informacji Tofifest wynika, że inspiracją dla "filmowego miasta" mógł być  Inowrocław, w którym reżyser się wychowywał po przeprowadzce z Torunia.

Film Tomasza Wasilewskiego jest polsko-szwedzką koprodukcją ze zdjęciami Olega Mutu. Mutu to "operatorska" gwiazda ambitnego kina. Zrealizował zdjęcia m.in. do nagrodzonego Złotą Palmą "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" Cristiana Mungiu i "We mgle" Siergieja Łoźnicy (nagrodzonego na Tofifest). Producentem "Zjednoczonych Stanów Miłości" jest firma Mañana. Film jest współfinansowany przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wasilewski powalczy z 9 konkurentów. M.in. filmami Danisa Tanovica, Andre Techine i Thomasa Vinterberga.

To już druga w ostatnich dniach, radosna wiadomość dla kina z Torunia rodem. W poniedziałek, 11 stycznia, Złoty Glob otrzymał film "Syn Szawła", w którym ważną rolę drugoplanową zagrał Torunianin, Kamil Dobrowolski.

Pełna lista filmów w konkursie głównym Berlinale'2016:

 

66 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbędzie się w dniach 11 - 21 lutego 2016. W programie zobaczymy jeszcze dwa polskie filmy: "Zud" Marty Minorowicz oraz koprodukcja "Ja, Olga Hepnarova" w reżyserii Tomáša Weinreba i Petra Kazdy.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest