X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Córki dancingu podbijają Sundance z Tofifest w tle

Entuzjastyczne przyjęcie filmu Smoczyńskiej na Festiwalu Sundance, Żywiołowa, współczesna bajka dla dorosłych - to tylko niektóre reakcje amerykańskiej prasy na niesamowitą historię dwóch syren z PRL-owskiego dansingu. Będą nagrody?
Fabularny debiut Agnieszki Smoczyńskiej startuje w konkursie głównym kina międzynarodowego Sundance IFF. "Dzięki pulsującej ścieżce dźwiękowej i obrazom niczym sennym marzenia, jest jak żaden film dotąd" - to słowa krytyka z "Sound and Motion Magazine". Dla TVN24 Smoczyńska mówiła, że film przyjęto fantastycznie: "Usłyszałam, że w Sundance czeka się na coś zaskakującego, a to jest właśnie taki film".

The Hollywood Reporter" także opisuje film Agnieszki z emocjami: "Żywiołowy film, w którym fantazyjne syreny wiją się w nocnym klubie w Warszawie. Niczym we współczesnej bajce dla dorosłych, film tworzy nowy, hybrydowy gatunek, który miesza melodramat, horror, fantasy i muzyczne elementy".

Czy te recenzje są zapowiedziami nagród? Oby!

"Córki dancingu", to niezwykły debiut młodej reżyserki Agnieszki Smoczyńskiej, znanej z nagradzanych krótkometrażowych dokumentów, prezentowanych także na Tofifest, takich jak "Aria Diva", "Viva Maria" czy "3 Love". Na festiwalu w Gdyni film otrzymał nagrodę za debiut reżyserski. Opowiada o dwóch siostrach "Srebrnej" i "Złotej", które występują w roli syren, na dansingach w warszawskich klubach czsów PRL-u.

Tofifestowe akcenty są dwa. Rola Jakuba Gierszała uwodzącego wspomniane syreny odtwarzane przez młode aktorki: Michalinę Olszańską i Martę Mazurek. Reżyserka zdobyła wyróżnienie na pierwszej edycji Tofifest za "Kapelusz", a w październiku 2015 była naszą jurorką.

Podczas Sundance obejrzeć można jeszcze jeden film związany z ubiegłoroczną edycji Tofifest. Na festiwalu swoją premierę światową ma polsko-francuska koprodukcja "Niewinne" ("Agnus Dei") w reżyserii Anne Fontaine. Podczas Tofifest 2015 po raz pierwszy w Europie pokazaliśmy reportaż z planu filmu i fragmenty jego scen. Sama reżyserka była nasza jurorką i odebrała Złotego Anioła dla wybitnej twórczyni filmowej. Także grająca główną rolę Agata Kulesza, jest laureatką naszego specjalnego Złotego Anioła. Dodajmy, że jako pierwsi w Polsce, w 2007 roku przyznaliśmy Agacie nagrodę aktorską za "Trójkę do wzięcia".

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest