X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Tomasz Wasilewski ze Srebrnym Niedźwiedziem Berlinale!

Złoty Niedźwiedź dla Fire at Sea Gianfranca Rosiego. Srebrny Niedźwiedź dla Tomasza Wasilewskiego za scenariusz Zjednoczonych Stanów Miłości. To ogłoszone w sobotę wieczorem wyniki jednego z najważniejszych festiwali świata.
Ledwo napisaliśmy o filmie Tomka i "Fire at the Sea", a tu proszę! Oba z nagrodami. Czyżbyśmy byli nieco przepowiadaczami przyszłosci?

Główna nagroda Berlinale 2016 przypadła dokumentalnemu "Fire at Sea" w reżyserii Gianfranca Rosi. Jury podkreślało, że to nie tylko najlepszy, ale i najbardziej aktualny film w konkursie. Film jest uderzającą opowieścią o imigrantach z Afryki i Syrii, lądujących na włoskiej wyspie Lampedusa. Tak naprawdę jest historią o tych, którzy nie dotarli na brzeg Europy. Utonęli lub udusili się z braku powietrza pod pokładami łodzi przemytników.

Tomasz Wasilewski, tak niedawno odbierał z rąk Prezydenta Torunia Flisaka Tofifest. Dziś odebrał Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz do filmu "Zjednoczone Stany Miłości". Historia opowiedziana w filmie, rozgrywa się na początku lat 90. w przeciętnym, polskim mieście. Scenariusz przeplata opowieści o czterech kobietach. Przeżywająca małżeński kryzys Agata (Julia Kijowska) fantazjuje o związku z księdzem (Tomek Tyndyk), dyrektorka szkoły Iza (Magdalena Cielecka) tkwi w toksycznej relacji z ojcem jednej ze swoich uczennic (Andrzej Chyra). Renata (Dorota Kolak), nauczycielka rosyjskiego, podkochuje się z kolei w instruktorce aerobiku Marzenie (Marta Nieradkiewicz).

Za znakomite zdjęcia odpowiadał rumuński operator Oleg Mutu ("Szczęście moje" Łoźnicy, "Cztery miesiące, trzy tygodnie i dwa dni" Mungiu).

Warto dodać, że Berlinale przyznało specjalną nagrode dla wyjątkowego autora Zdjęć. Za wyjątkowe osiągnięcia artystyczne nagrodzono chińskiego operatora Mark Lee Ping-Binga ("Crosscurrent").

"Gwiazdą wieczoru" był jednak włoski zwycięzca festiwalu.
"Obejrzeliśmy wiele fascynujących filmów, ale jeden z nich poruszył nas szczególnie, bo wydaje się istotą tego, o co chodzi na Berlinale" - mówiła wręczająca Złotego Niedźwiedzia Meryl Streep.

"Fire on the Sea" otrzymał także nagrody Amnesty International, czytelników Berliner Morgenpost i Stowarzyszenia Niemieckich Kin Artystycznych.

Nagrodę jury za najlepszy film pełnometrażowy odebrał Denis Tanović za obraz "Death in Sarajevo". Mia Hansen-Love, autorkę "Things To Come", nagrodzono za reżyserię. W kategoriach aktorskich triumfowali Trine Dyrholm, która wystąpiła w "The Commune" Thomasa Vinterberga oraz Majd Mastoura, który zagrał w "Inhebbek Hedi".


Nagrody przyznane w Konkursie głównym:

Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu
"Fire at Sea", Gianfranco Rosi

Srebrny Niedźwiedź - nagroda jury za najlepszy film
Denis Tanović, "Death in Sarajevo"

Srebrny Niedźwiedź dla filmu otwierającego nowe perspektywy

"A Lullaby To The Sorrowful Mystery", reż.: Lav Diaz

Srebrny Niedźwiedź za najlepszą reżyserię
Mia Hansen-Love, "Things To Come"

Srebrny Niedźwiedź dla najlepszej aktorki
Trine Dyrholm, "The Commune"

Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego aktora
Majd Mastoura, "Inhebbek Hedi"

Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz
Tomasz Wasilewski, "Zjednoczone Stany Miłości"

Srebrny Niedźwiedź za osiągnięcia artystyczne
Mark Lee Ping-Bing, zdjęcia, "Crosscurrent"

Najlepszy debiut
"Inhebbek Hedi", reż.: Mohamed Ben Attia

Złoty Niedźwiedź za najlepszy film krotkometrażowy
"Balada De Um Batráquio", reż.: Leonor Teles

Srebrny Niedźwiedź - Nagroda Jury za film krótkometrażowy
"A Man Returned", reż.: Mahdi Fleifel

 

(fot. Tomasz Wasilewski odbiera Srebrnego Niedźwiedzia Berlinale 2016 Zjednoczone Stany Miłości FABRIZIO BENSCH / REUTERS)

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest