X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

LeonardoDi Caprio i Spotlight wygrywają Oscary 2016

Hollywood wykrzyknęło wreszcie! W nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego, pięciokrotnie nominowany LeonardoDi Caprio wreszcie zdobył Oscara. Za najlepszy film uznano Spotlight.

To była niesamowita gala Oscarowa, naznaczona nagrodami dla wielkich, a przez lata pomijanych. Jednocześnie odbywająca się w cieniu wielkiego protestu czarnoskórych filmowców, zarzucających Akademii Filmowej dyskryminację.

Najlepszym filmem okazał sie być "Spotlight" opowiadający o dziennikarskim śledztwie gazety The Boston Globe. Dzięki niemu wykryto gigantyczną aferę pedofilską w Kościele Katolickim. Sprawa zakończyła sie wielomilionowymi odszkodowaniami i otwarciem ogólnoamerykańskiej dyskusji o pedofilii wśród księży. Koilejnymi wielkimi zwycięzcami były "Mad Max: droga gniewu" oraz "Zjawa".

Od miesięcy tematem dyskusji był LeonardoDi Caprio, a dokładniej jego pech. Aktor był już5 razy nominowany do Oscara i świat filmowy zastanawiał się czy uda mu się tym razem. Udało się! Rola w "Zjawie" została uznana za najlepszą w ubiegłym roku.

Wogóle twórcy filmu „Zjawa” - operator Emmanuel Lubezki i reżyser Alejandro Gonzalez Inarritu - dokonali historycznego wydarzenia. W zeszłym roku odbierali Oscary za „Birdmana”, a teraz za "Zjawę". Dodajmy też, że dwa lata temu Lubezki otrzymał Oscara za „Grawitację”, co czyni go pierwszym autorem oscarowego hattricka.

Innym przez lata niedocenionym przez Akademię twórcą, był Ennio Morricone. Wczoraj w nocy odebrał swojego pierwszego (!) Oscara za muzykę do filmu „Nienawistna Ósemka” Quentina Tarantino.

Gdyby nie Chris Rock, czarnoskóry jak najbardziej, prowadzący gali pewnie byłoby nerwowo. Ale jak podnoszą krytycy, Rock w genialny sposób mówił o proteście określanym w sieci hasztagiem #OScarsSoWhite. "W latach 50. i 60. czarni nie protestowali. Byliśmy zbyt zajęci rzeczywistymi problemami. Byliśmy zbyt zajęci byciem gwałconymi i linczowanymi, by przejmować się tym, kto zostanie nagrodzony za zdjęcia. Kiedy twoja babcia zwisa z drzewa, trudno martwić się najlepszym nieanglojęzycznym krótkim metrażem" - powiedział Chris Rock, dodając "Nie chodzi nam o bojkot. Chcemy tylko szans. Chcemy, by czarni aktorzy mieli takie same szanse jak biali, to wszystko".


Bardzo wzruszająca była scena wręczenia nagrody za muzykę do filmu „Nienawistna Ósemka” Quentina Tarantino. Słynny na całym świecie włoski kompozytor Ennio Morricone, mimo wcześniejszych nominacji i Oscara za całokształt twórczości, dopiero teraz otrzymał swoją pierwszą statuetkę za pojedynczy projekt.

TUTAJ znajdziesz pełne wyniki #‎Oscars2016‬ od Variety

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest