X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

7 najlepszych filmów o piłce nożnej

Za chwilę finał Euro 2016. Czekanie na mecz finałowy możecie skrócić sobie oglądając 7 najlepszych filmów o piłce nożnej. Oto nasz subiektywnie subiektywny ranking.

Ranking stworzyliśmy skanując sieć i przeglądając różne zestawienia najlepszych filmów "piłkarskich". Możecie więc potraktować go jako "best of the best". Kolejność filmów - do dyskusji.

1. "Piłkarski poker" reż. Janusz Zaorski, Polska, 1988

Janusz Zaorski w swoim filmie zaprezentował boleśnie prawdziwy obraz polskiej ekstraklasy końca lat 80. 20 wieku. Tam o wynikach meczy częściej decydowali sędziowie niż umiejętności samych zawodników. Zrealizowany w latach 80. obraz o korupcji w rodzimym świecie futbolu, choć opowiadający o zupełnie innej rzeczywistości, wciąż (niestety) pozostaje aktualny. + genialna rola Janusza Gajosa!

2. "Shaolin Soccer", reż. Stephen Chow, Chiny/Hong Kong, 2001

Czyste szaleństwo, czyli połączenie kung-fu z futbolem. Brzmi absurdalnie, ogląda się znakomicie. Niesamowite akcje na boisku, supersilne strzały, zawodnicy, którzy wydają się mieć nadprzyrodzone zdolności – to wszystko odnajdziemy tutaj. Niewiarygodne wyczyny z piłką zapewnia sześciu wychowanków klasztoru Shaolin, bowiem mistrzowie kung-fu wykorzystują swoje umiejętności, by wygrać w turnieju piłki nożnej. Chce się obejrzeć jeszcze raz.

3. "Ucieczka do zwycięstwa", reż. John Huston, USA, 1981

Film - pomnik. Występują w nim największe sławy światowej piłki z lat 70., wcielając się w ... więżniów hotlerowskiego obozu jenieckiego. Mamy II wojnę światową. Grupa śmiałków podjęła rękawicę rzuconą przez niemiecką reprezentację. W obozie rozegrany zostanie mecz III Rzesza - Reprezentacja Świta. Na bramce Sylvester Stallone, w polu Pele, Osvaldo Ardiles, Bobby Moore i Kazik Deyna...

4. "Bend it like Beckham" / "Podkręć jak Beckham" reż. Gurinder Chadha, Niemcy/USA/Wlk. Brytania, 2002

Zmagania nastolatki z tradycyjną hinduską rodziną w Anglii i zderzenie kultury futbolu z kulturą Sikhów. Totalny galimatias. "Podkręć jak Beckham" to z jednej strony przykład kolejnej komedii o nastolatkach, ale wyjątkowej bo bardzo udanej. Lekkostrawna rozrywka, którą można obejrzeć całą rodziną. + Keira Knightley w szortach, co poruszy na pewno męskie serca.

5. "Hooligans", reżyseria: Lexi Alexander, USA/UK, 2005

Bez wątpienia jeden z najlepszych filmów o futbolu. Bardzo aktualny dzisijzej Polsce. Poznajemy w nim bowiem futbol od strony "kiboli". Świat ustawek, bójek i nieustannego zagrożenia oglądamy z perspektywy głównego bohatera, który razem z nami dopiero poznaje tę twarz futbolu. Film brutalnie pokazuje bezsens podejmowania walki na śmierć i życie w imię swojego ukochanego klubu.

6. "Gol!", reż. Danny Cannon, USA, 2005

Gol! okazał sie być na tyle dużym sukcesem, że przyniósł dwie kolejne części. Film dobrze obrazuje marzenie każdego młodego chłopca - każdy marzy, że dostrzeże go wysłannik wielkiego klubu, ale takie szczęście mają tylko niektórzy. Film oddaje olbrzymią wagę futbolu w naszej kulturze.

7. „Brat” / "Hernano", reżyseria: Marcel Rasquin, Wenezuela, 2010

Bracia, Daniel i Julio, mieszkają w jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie - slumsach wenezuelskiego Caracas. Wierzą w to, że ze świata, w którym przyszło im żyć, wyciągnie ich piłka nożna. Wychowali się w miejskim piekle. Tam nauczyli się zasad twardego życia i równie twardej gry w piłkę. Futbol dla Daniela i Julio jest szansą na opuszczenie slumsów.

***

Jesteśmy otwarci na dyskusję czy zgadzacie się z naszym rankingiem. Oraz na nowe propozycje oczywiście :)

Piszcie na: press@tofifest.pl

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest