Tofifest

Newsletter

Rusza nabór filmów na tegoroczny 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Kujawy i Pomorze
Festiwal odbędzie się w Toruniu, w dniach 27 czerwca – 2 lipca 2023. Wszystkie twórczynie i twórców, producentki i producentów, stowarzyszenia, zrzeszenia i wszystkich tych, którzy kreują współczesną zagraniczną i polską kinematografię zapraszamy do zgłaszania swoich filmów na dwa festiwalowe konkursy. Więcej »

Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze
Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Francesca

Francesca · reż. Bobby Păunescu
Rumunia 2009, 94’
Polska premiera

Trzydziestoletnia Francesca pracuje jako nauczycielka w przedszkolu w Bukareszcie. Jej rodzice rozeszli się wiele lat temu i obecnie mieszka ze swoją matką, Aną. W kraju, gdzie wciąż ludzie zauroczeni są Zachodem oraz wizją pracy za granicą, Francesca chciałaby wyjechać do Włoszech. Jej marzenie zdaje się bliskie spełnienia, gdy jedna z jej przyjaciółek — Maria — organizuje spotkanie z pewnym mężczyzną w średnim wieku o imieniu Pandele. Twierdzi on, że pracuje dla Biura Pracy dla emigrantów i obiecuje Francesce, iż w zamian za 2000 euro znajdzie jej pracę pielęgniarki dla pewnego starszego pana w Sant'Angelo Lodinese, nieopodal Milanu; miesięcznie miałaby w ten sposób zarabiać po 900 euro. Jednakże ostrzeżenia i przeżycia osób podobnych Francesce sprawiają, że zaczyna się wahać. W dalszym toku wydarzeń sytuacja komplikuje się, a decyzje jakie mają być podejmowane przez przełożonych stają się coraz bardziej trudne.

Reżyser:Bobby Păunescu
Scenariusz:Bobby Păunescu
Zdjęcia:Andrei Butică
Montaż:Ion Ioachim Stroe
Obsada:Monica Barladeanu, Doru Boguţă, Luminita Gheorghiu, Teodor Corban, Dana Dogaru
Nagrody:Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych / FIPRESCI Prize (MFF / IFF Gijón 2009)

Bobby Păunescu urodził się 8 września 1974 roku w Bukareszcie. Swoje dzieciństwo spędził we Włoszech. Jest reżyserem, scenarzystą i producentem. Studiował zarządzanie międzynarodowe i marketing we Franklin College w Lugano w Szwajcarii; w 1998 roku zdobył specjalizację w tych dziedzinach. Posiada dziesięcioletnie doświadczenie w pracy w prasie i telewizji. Francesca to jego debiutancki film jako reżysera i scenarzysty.

Filmografia:

2007: Dear D
2009: Francesca