X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Dziewczyna z szafy

Girl from the Wardrobe, The · reż. Bodo Kox
Polska 2012, 90’

Pokazy

25/10, 17:30 · Kino Centrum

Historia braci — Jacka i Tomka oraz tytułowej dziewczyny. Każdy z nich jest na swój sposób samotny i wyalienowany. Tytułowa bohaterka, Magda, sama skazuje się na odosobnienie. Tomek cierpi na zespół sawanta — specyficznej dysfunkcji mózgu, która izoluje go od otoczenia, natomiast Jacek ogranicza swój kontakt ze światem do interakcji za pośrednictwem Internetu. Gdy wezwany na spotkanie biznesowe Jacek poprosi pewnego dnia skrytą sąsiadkę o opiekę nad genialnym bratem, nie podejrzewa nawet, że to nieoczekiwane spotkanie da początek głębokiej więzi dwojga zagubionych ludzi.

Film opowiada o samotności, anonimowości i alienacji, wynikających z różnych przyczyn — własnego wyboru, ale też „nadprzyrodzonej” sprawności umysłu, która rodzi niezwykłe zachowania.

Reżyser:Bodo Kox
Scenariusz:Bodo Kox
Muzyka:Joanna Halszka Sokołowska, Filip Zawada
Zdjęcia:Arkadiusz Tomiak
Montaż:Milenia Fiedler
Obsada:Wojciech Mecwaldowski, Piotr Głowacki, Magdalena Różańska, Eryk Lubos, Teresa Sawicka, Olga Bołądź, Magdalena Popławska
Nagrody:Lubuskie Lato Filmowe / Easy Film Summer – Nagroda Organizatorów im. Juliusza Burskiego: Najlepszy Film / Juliusz Burski Award of the Organisers: Best Film (2013)

Bodo Kox — urodzony w 1977 roku we Wrocławiu polski happener, reżyser, aktor i scenarzysta, z wykształcenia dziennikarz. Uważany jest za jednego z najciekawszych i najoryginalniejszych przedstawicieli polskiego kina niezależnego, wystąpił w wielu kultowych filmach tego nurtu (m.in. Bolączka sobotniej nocy, Krew z nosa). Charakterystyczną cechą jego filmów jest czarny i często specyficzny humor. Współpraca z muzykiem i fotografem Filipem Zawadą zaowocowała wspólnym wyreżyserowaniem ponad 10 filmów krótkiego metrażu. Pierwszą pełnometrażową produkcją Bodo Koxa był Sobowtór, który swoją premierę miał w 2006 roku.

Filmografia:

  • 2012 – Dziewczyna z szafy / Girl from the Closet
  • 2006 – Sobowtór / The Look-Alike

Program 2013

Google Translate