X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Danuta W.

Głośny monodram Krystyny Jandy: „Danuta W.”, oparty na bestsellerowej książce Danuty Wałęsy, uświetni 11. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Gościem specjalnym spektaklu będzie jego główna bohaterka — Danuta Wałęsa. Tofifest jest festiwalem od lat w szczególny sposób promującym kobiety, składa w ten sposób hołd jednej z bohaterek najnowszej historii Polski.

„To moje najtrudniejsze doświadczenie zawodowe” — mówiła zaraz po premierze Danuty W. Janda. Spektakl oparty został na bestsellerowej autobiografii Danuty Wałęsowej Marzenia i tajemnice. To o niej, zaraz po wydaniu książki, Krzysztof Materna powiedział: „Jest pani największą manifą w Polsce”. Spektakl spotkał się z bardzo emocjonalnym przyjęciem. Także wśród, zazwyczaj zdystansowanych, krytyków. „Najbardziej polityczne przedstawienie Jandy” — pisał Roman Pawłowski z „Gazety Wyborczej” i dodawał — „Spektakl Jandy jest polityczny, bo oddaje głos kobietom, które zostały wykluczone z udziału w historii”.

Janda budując rolę postanowiła nikogo nie udawać. „Obrałam historię Danuty Wałęsy ze wszystkich ozdobników. Ważę każde słowo. Bo to materiał na antyczny dramat” — mówiła w wywiadzie. Dlatego też na scenie nie gra Danuty, nie udaje dziewczyny przybywającej do Gdańska z zapadłej wsi i matki ośmiorga dzieci, ale jest sobą, wielką, warszawską aktorką, chodzącą po nowoczesnej kuchni w szpilkach. Wciąż jednak pamięta o zdaniu przyświecającemu stworzonej wraz z Januszem Zaorskim scenicznej adaptacji tej ponad 500-stronicowej książki: „Bez poświęcenia i siły Danuty Wałęsy, nigdy nie byłoby Lecha Wałęsy”.

„Danuta Wałęsa przerwała monopol mężczyzn na opowiadanie historii, w swoim spektaklu Krystyna Janda oddaje jej głos — kobiecie, która z własnej perspektywy patrzy na polską rewolucję” — pisali krytycy. Tofifest też przerywa monopol na opowiadanie historii przez mężczyzn. Historyczna dla kina postać — Krystyna Janda — na scenie Tofifest opowie o historycznej dla naszego kraju postaci — Danucie Wałęsowej.

Zapraszamy na spektakl, który odbędzie się 26 października o godzinie 18.00 w Centrum Festiwalowym AKCiS Od Nowa na toruńskich Bielanach. Bilety: 100/120 zł.

Po spektaklu Krystyna Janda i Danuta Wałęsa spotkają się z widzami. Wstęp na spotkanie po spektaklu jest bezpłatny.

Program 2013

Google Translate