X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Maks Bereski – Found in Translation

„Found in translation” to wielopłaszczyznowy projekt, przygotowany jako kolejna odsłona PRZEprojektu. Punktem wyjścia dla realizacji stanie się film oraz plakaty filmowe, których alternatywne wersje od wielu lat tworzy Maks Bereski.

„Found in translation” to opowieść o tym, w jaki sposób sens zawarty w ruchomych obrazach zamknąć w jednym nieruchomym. Wystawa to pokaz zmagań i poszukiwań artystycznych, w różnych technikach i dziedzinach, z którymi eksperymentuje twórca. Pokazane w przestrzeni LabSen prace cechuje metafora, skrót i dowcip. To cechy charakterystyczne dla polskiej szkoły plakatu filmowego, z jej bardzo wyraźnym dążeniem do lapidarnej syntezy oddającej treść czy klimat filmu, której kontynuatorem zdaje się być młody artysta. Uzupełnieniem projektu stanie się specjalnie zaprojektowany na tę potrzebę plakat. Pojawi się on w Toruniu w trakcie trwania festiwalu Tofifest, uwypuklając tym samym przepaść jaka dzieli projekt od komercyjnego plakatu filmowego, spełniającego obecnie głównie rolę broszury informacyjnej. Wydrukowany w limitowanej ilości 100 egzemplarzy plakat Found in Translation, będzie ukłonem w stronę filmowej publiczności. Prezentem, który będzie można dostać odwiedzając wernisaż wystawy w CSW.

Maks Bereski – cynik i sarkasta, buntownik z wyboru, neurotyk, realista i nihilista, wielbiciel surrealizujących scenariuszy Charliego Kaufmana, gotyckiego burtonizmu, filozoficznej natury Woody’ego Allena, skandynawskiej surowości Larsa Von Triera, absurdów braci Coen, perfekcjonizmu Stanleya Kubricka, wrażliwości Guillermo del Toro i Stevena Spielberga, fan animacji studia PIXAR oraz niebanalnego science fiction. Absolwent studiów magisterskich na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Intermediów i Multimediów. Entuzjasta kina, nałogowy kinoman, który łączy swą pasję designerską z miłością do „ruchomego obrazu”. Twórca projektu „plakiat” rozpoczętego w 2010 roku, w którym prezentuje alternatywne plakaty filmowe będące rodzajem odautorskiego komentarza. Rocznik ’89.

PRZEprojekt – działania edukacyjno-warsztatowe, na marginesie oficjalnego obiegu sztuki, skierowane do młodych artystów z Torunia, współtworzone  w Centrum Sztuki Współczesnej. Celem projektu jest stworzenie alternatywnej przestrzeni, przeznaczonej w całości dla sztuki młodych artystów. Jest to miejsce prezentujące debiutantów, studentów oraz artystów młodego pokolenia. Ważnym elementem projektu są również spotkania i dyskusje z zaproszonymi gośćmi.

Program 2013

Google Translate