X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Elena

Elena · reż. Andriej Zwiagincew
Rosja 2011, 109’

Pokazy

24/10, 17:30 · Od Nowa – duża scena

Władimir to bogaty, wyrachowany, zimny uczuciowo i skupiony na sobie mężczyzna. Elena jest pielęgniarką, którą pewnego dnia poznał szpitalu. Ich wzajemne relacje przypominają układ. Dzieli ich wiele, ale łączy jedno: on ma pieniądze, ona zapewnia opiekę. Pewnego dnia, na skutek ataku serca, Władimir trafia do szpitala, gdzie uświadamia sobie, że jego dni są policzone. Postanawia, że cały majątek zapisze córce, a Elena otrzyma tylko comiesięczną dożywotnią pensję. Tym samym rozwiewa nadzieje kobiety na finansową pomoc dla syna z poprzedniego małżeństwa. Z nieśmiałej i poddanej żony Elena zmienia się w zdeterminowaną i zdolną do wszystkiego kobietę. Wymyśla tragiczny plan, który na zawsze zmieni życie jej rodziny.

Reżyser:Andriej Zwiagincew
Scenariusz:Oleg Negin, Andriej Zwiagincew
Muzyka:Philip Glass
Zdjęcia:Mikhail Krichman
Montaż:Anna Mass
Obsada:Nadezhda Markina, Elena Lyadova, Aleksey Rozin, Andrey Smirnov, Evgeniya Konushkina
Nagrody:MFF w Cannes / Cannes IFF – Przegląd Un Certain Regard: Nagroda Specjalna Jury / Un Certain Regard section: Special Prize of the Jury (2011)

Andriej Zwiagincew urodził się w 1965 r. w Nowosybirsku. Po ukończeniu szkoły grywał niewielkie role w tamtejszym teatrze młodego widza. Na przełomie lat 80. i 90. studiował w Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej (GITIS). Występował najczęściej w epizodycznych rolach filmowych. W roku 2000 zrealizował kilka odcinków serialu Czarny pokój. Uznanie przyniosły mu filmy Powrót (2003) i Wygnanie (2007).

Filmografia:

  • 2011 – Elena
  • 2007 – Wygnanie / The Banishment
  • 2003 – Powrót / The Return

Program 2013

Google Translate