X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Pozycja dziecka

Poziţia copilului · reż. Calin Peter Netzer
Rumunia 2013, 116’

Pokazy

27/10, 17:30 · Kino Centrum

Cornelia właśnie skończyła 60 lat, jest majętną i szanowaną kobietą, która osiągnęła sukces zawodowy i ma oddanego męża oraz wpływowych znajomych wśród bukareszteńskich elit. Takie życie jej jednak wcale nie cieszy... Ukochany syn, 34-letni Barbu ze wszystkich sił stara się uniezależnić od matki i unika jej jak ognia. Wyprowadził się z domu, ma własny samochód, a także dziewczynę, która zupełnie nie spełnia „standardów” matki. Kiedy Cornelia dowiaduje się, że syn uczestniczył w tragicznym wypadku, zaczyna o niego walczyć... Używa wszystkich wpływów, ustosunkowanych przyjaciół i pieniędzy, aby uchronić Barbu przed więzieniem. Marzy, by syn wrócił do domu i znowu stał się jej „małym chłopcem”...

Reżyser:Calin Peter Netzer
Scenariusz:Răzvan Rădulescu, Calin Peter Netzer
Muzyka:Andrei Butică
Montaż:Dana Bunescu
Obsada:Luminiţa Gheorghiu, Bogdan Dumitrache, Vlad Ivanov, Florin Zamfirescu, Nataşa Raab
Nagrody:Berlinale – Złoty Niedźwiedź: Najlepszy Film, Nagroda FIPRESCI / Golden Bear: Best Film, FIPRESCI Award (2013)

Calin Peter Netzer urodził się w rumuńskim mieście Petroszany w 1975 roku. Wraz z rodziną wyemigrował do Niemiec, gdzie ukończył liceum. W 1994 roku wrócił do Rumunii, gdzie w 1999 r. otrzymał dyplom z reżyserii filmowej na Państwowym Uniwersytecie Sztuki Teatralnej i Filmowej im. I.L. Caragiale w Bukareszcie. Po nakręceniu serii filmów krótkometrażowych, zadebiutował filmem pełnometrażowym o tytule Maria (2003). Pozycja dziecka to jego trzeci film, który zdobył Złotego Niedźwiedzia na 63. edycji Berlinale i został wybrany jako oficjalny reprezentant Rumunii w kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny w czasie 86. edycji rozdania Nagród Akademii.

Filmografia:

  • 2013 – Pozycja dziecka / Child’s Pose
  • 2009 – Medal honorowy / Medal of Honour
  • 2003 – Maria

Program 2013

Google Translate