X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Basen

La Piscina · reż. Carlos Machado Quintela
Kuba, Hiszpania, Wenezuela 2012, 66’

Pokazy

23/10, 13:00 · Od Nowa – nowa scena

Tu nie chodzi o to, czego nam brakuje. Chodzi o to, gdzie jest nasze miejsce...

Esteban — flegmatyczny instruktor pływania, Diana — samowystarczalna nastolatka z odjętą nogą, Danny — chłopak z zespołem Downa, Rodrigo — mający problemy z chodzeniem i Oscar — chłopak, który nie ma żadnych widocznych wad, ale uparcie zachowuje milczenie — wszyscy spędzają wspólnie jeden dzień na basenie. Pomiędzy pięciorgiem wyrzutków dochodzi do nieuniknionych tarć, konfliktów, podziałów, aby pod koniec dnia połączyły ich własne niedoskonałości. Tak ujął to reżyser filmu: „Basen to zdecydowanie bardziej opowieść o tym, czego nie mamy, niż o tym, co mamy; cały film jest tym namacalnie przesiąknięty”.

Reżyser:Carlos Machado Quintela
Scenariusz:Abel Arcos
Zdjęcia:Raúl Rodríguez
Montaż:Alfredo Huec
Obsada:Raúl Capote, Mónica Molinet, Felipe García, Carlos Javier Martínez, Marcos Costa
Nagrody:MFF w Hawanie / Havana IFF – Najlepszy debiut / Best First Film (2012); Festival del Cine Pobre – Najlepszy debiut / Best First Film (2012)

Carlos Machado Quintela urodził się w 1984 r. w Hawanie. W 2009 roku ukończył Wyższy Instytut Sztuki (BFA). W czasie studiów wyreżyserował kilka filmów krótkometrażowych. Jego projekt magisterski został wybrany do udziału w spotkaniu dotyczącym filmów krótkometrażowych Short Film Corner Court Metrage, odbywającym się na MFF Cannes w 2010 roku. Krótko potem otrzymał nagrodę Haciendo Cine, która umożliwiła wyprodukowanie pierwszego filmu pełnometrażowego. Basen został nakręcony w 2009 r., ale proces postprodukcji rozciągnął się aż do 2012 roku. W tym czasie reżyser rozpoczął studia na kierunku scenopisarstwa w EICTV (Escuela Internacional de Cine y Televisión San Antonio de los Bańos).

Filmografia:

  • 2013 – The Swimming Pool / La Piscina

Program 2013

Google Translate