X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Cwaniak (pokaz z muzyką na żywo)

Shkurnyk · reż. Mikołaj Szpikowski / Nikolai Shpikovsky
ZSRR 1929, 77’

Pokazy

22/10, 19:30 · Kino Centrum

Film ten może posłużyć jako przewodnik po ideologii radzieckiej lat 20. Akcja dzieje się podczas wojny domowej na Ukrainie. „Neutralny obywatel” Apollon Szmygujew ma gdzieś wszelkie ideologie, które walczą ze sobą na ulicach Kijowa i próbuje wszelkimi możliwymi sposobami wykorzystać panujący wokół bezład. Fabuła tego komediowego „filmu drogi” prowadzi głównego bohatera raz do „czerwonych”, raz do „białych”, a także do anarchistów. Bardzo szybko okazuje się jednak, że jedyne pragnienie Apollona Shmygujewa to szemrane interesy, które pozwolą mu się dorobić.

Reżyser pragnął wyśmiać swojego bohatera-kameleona, ale nie spodziewał się, że niebawem właśnie Apollon Szmygujew zostanie najbardziej rozpowszechnionym typem radzieckiego człowieka.

Marcin Pukaluk — kompozytor, performer i producent muzyczny. Fascynacja filmem niemym sprawiła, że w ramach stworzonych przez siebie projektów „Ekran w Mroku” oraz „Ekran i Rewolucja” wykonuje muzykę na żywo do filmów niemieckich ekspresjonistów oraz arcydzieł rosyjskiego i ukraińskiego kina niemego takich jak Metropolis (1927), Gabinet Doktora Caligari (1920), Nosferatu — symfonia grozy (1922), Generał (1926) czy Pan Tadeusz (1928). Tworzy muzykę różnorodną, zarówno pod względem faktury, jak i stylistyki. To obraz, jego odcień, sposób kadrowania postaci oraz cała konwencja estetyczna filmu determinuje charakter jego muzyki. Zagrał ponad 100 seansów z muzyką na żywo w najlepszych kinach studyjnych Polski. Występował w ramach takich imprez filmowych, jak American Film Festival we Wrocławiu, Sputnik nad Polską czy Festiwal Polskich Filmów „Wisła” w Moskwie.

Reżyser:Mikołaj Szpikowski / Nikolai Shpikovsky
Scenariusz:Nikolai Shpikovsky, Vadim Okhrimenko
Muzyka:Marcin Pukaluk (live)

Program 2013

Google Translate