X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Eternal Return of Antonis Paraskevas, The

I aionia epistrofi tou Antoni Paraskeua · reż. Elina Psykou
Grecja 2013, 88’

Pokazy

22/10, 14:00 · Kino Centrum

Oto opowieść o bohaterze naszych czasów. Antonis zjawia się w kurorcie położonym nad brzegiem morza. Jest zima, więc hotel jest zamknięty, a Antonis skazany sam na siebie. Ma mnóstwo wolnego czasu, który musi jakoś wypełnić. Niespodziewanie telewizja informuje o zaginięciu znanego prezentera telewizyjnego, Antonisa Paraskevasa...

Reżyserka tak mówi o swoim filmie: „Antonis Paraskevas to bohater na miarę naszych czasów, należący do tego rodzaju herosów, którzy nigdy nie zrobili nic heroicznego. Nie przypadło mu w udziale pokonanie smoka czy udział w wojnach – nie potrafi nawet latać! To zupełnie zwyczajny Jan Kowalski. Jedyna różnica tkwi w tym, że kiedyś był niemal obiektem kultu. Antonis był dla wszystkich wzorcem do naśladowania, produktem ubocznym przemysłu rozrywki, inaczej mówiąc współczesnym generatorem bohaterów. (...) to bohater tragiczny. Jego los jest z góry przesądzony, koniec nieunikniony i nie może zrobić nic, aby to zmienić”.

Reżyser:Elina Psykou
Scenariusz:Elina Psykou
Muzyka:Felizol
Zdjęcia:Dionysis Efthimiopoulos
Montaż:Nikos Vavouris
Obsada:Christos Stergioglou, Maria Kallimani, Giorgos Souxes, Theodora Tzimou, Syllas Tzoumerkas, Lena Giaka, Vasilis Dimitroulias

Elina Psykou urodziła się w 1977 r. w Atenach. Studiowała reżyserię filmową w Lykourgos Stavrakos Film School oraz socjologię na uniwersytecie Panteion (obie placówki znajdują się w Atenach). Kontynuowała naukę w Paryżu, na kierunku historia kultury (E.H.E.S.S. – École des hautes études en sciences sociales). W 2007 roku wzięła udział w Berlinale Talent Campus. Napisała scenariusze i wyreżyserowała dwa filmy krótkometrażowe oraz krótkie reklamy telewizyjne dla Greckiej Opery Narodowej. Jest jednym z partnerów współtworzących GUANACO Film Production Company.

Filmografia:

  • 2013 – The Eternal Return of Antonis Paraskevas / I aionia epistrofi tou Antoni Paraskeua

Program 2013

Google Translate