X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Chce się żyć

Life Feels Good · reż. Maciej Pieprzyca
Polska 2013, 107’

Pokazy

24/10, 19:00 · Od Nowa – nowa scena

Kiedy Mateusz przyszedł na świat, lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za „roślinę”. Jednak rodzice chłopca nigdy nie pogodzili się z diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością, zyskując wiernego przyjaciela — mieszkającą w sąsiedztwie Ankę. Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Sytuacja Mateusza zmieni się, kiedy do placówki trafi młoda wolontariuszka, a on sam przyciągnie uwagę lekarki, która pracuje nad eksperymentalnymi metodami leczenia. Ten ciepły, poruszający, pełen optymizmu i humoru film jest oparty na prawdziwej historii.

Reżyser:Maciej Pieprzyca
Scenariusz:Maciej Pieprzyca
Muzyka:Bartosz Chajdecki
Zdjęcia:Paweł Dyllus
Montaż:Krzysztof Szpetmański
Obsada:Dawid Ogrodnik, Kamil Tkacz, Dorota Kolak, Arkadiusz Jakubik, Katarzyna Zawadzka, Anna Nehrebecka
Nagrody:FPFF w Gdyni / Gdynia Film Festival – Srebrne Lwy, Nagroda Publiczności, Złoty Klakier, Nagroda Specjalna: Kryształowa Gwiazda ELLE dla Dawida Ogrodnika / Silver Lions, Audience Award, Golden Claquer, Special Prize: ELLE Crystal Star for Dawid Ogrodnik (2013); MFF w Montrealu / Montreal IFF– Grand Prix, Nagroda Publiczności, Nagroda Jury Ekumenicznego / Grand Prix, Audience Award, Ecumenical Film Prize (2013)

Maciej Pieprzyca urodził się w 1964 roku w Katowicach. Jest scenarzystą i reżyserem, który całe swoje zawodowe życie związał ze Śląskiem. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim w 1989 r., studium scenariuszowe PWSFTViT w 1990 r. oraz studia reżyserskie Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Ślaskiego w 1995 roku. Jest autorem nagradzanych filmów dokumentalnych Przez nokaut i Jestem mordercą, spektakli telewizyjnych: Fryzjer, Padnij, Rodzinny Show oraz filmów fabularnych Inferno (w ramach Pokolenie 2000), Barbórka (z telewizyjnego cyklu Święta polskie) oraz wielokrotnie nagradzanego filmu Drzazgi (2008). Wyreżyserował też sporo odcinków popularnych seriali takich jak Kryminalni czy Na dobre i na złe.

Najnowszy film reżysera — Chce się żyć, który miał premierę w tym roku, już zdobył międzynarodowe uznanie na 37. Międzynarodowym Festiwalu w Montrealu, otrzymując Grand Prix, nagrodę publiczności i nagrodę jury ekumenicznego.

Program 2013

Google Translate