X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Ida

Ida · reż. Paweł Pawlikowski
Dania, Polska, Anglia 2012, 80’

Pokazy

26/10, 20:00 · Od Nowa – nowa scena

Polska, 1962 rok. Anna to piękna osiemnastolatka, która przygotowuje się do wstąpienia do zakonu, w którym mieszkała od dzieciństwa, kiedy została sierotą. Niespodziewanie dowiaduje się, że ma żyjącą krewną — Wandę, siostrę swojej matki — którą musi odwiedzić przed złożeniem ślubów. Obie kobiety rozpoczynają metaforyczną podróż, w czasie której odkryją nie tylko siebie wzajemnie, ale także swoją przeszłość. Anna dowiaduje się, że jej ciotka jest nie tylko byłą prokuratorką państwową z okresu komunistycznego, znaną z bezkompromisowego skazywania na śmierć księży i innych oskarżonych, ale także Żydówką. Anna również dowiaduje się o tym, że jest Żydówką i jej prawdziwe imię to Ida. To odkrycie powoduje całkowity zwrot w jej życiu i zmusza ją do poszukiwania swoich korzeni oraz zmierzenia się z prawdą o swojej rodzinie. Ida musi wybrać pomiędzy tożsamością zapisaną w akcie urodzenia i religią, która ocaliła ją od rzezi spowodowanej nazistowską okupacją w Polsce.

Reżyser:Paweł Pawlikowski
Scenariusz:Paweł Pawlikowski, Rebecca Lenkiewicz
Muzyka:Kristian Selin Eidnes Andersen
Zdjęcia:Łukasz Żal, Ryszard Lenczewski
Montaż:Jarosław Kamiński
Obsada:Agata Kulesza, Agata Trzebuchowska, Dawid Ogrodnik, Joanna Kulig
Nagrody:FPFF w Gdyni / Gdynia Film Festival – Złote Lwy: Najlepszy film, Najlepsze zdjęcia, Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca, Najlepszy producent, Wschodząca Gwiazda ELLE, Nagroda Dziennikarzy, Don Kichot / Golden Lions: Best Film, Best Cinematography, Best Leading Female Character, Best Producer, ELLE Rising Star, Journalists Award, Don Quijote Award (2013); MFF w Toronto / Toronto IFF – Nagroda FIPRESCI / FIPRESCI Award (2013)

Paweł Pawlikowski to mieszkający w Wielkiej Brytanii filmowiec o polskich korzeniach. Urodził się w Warszawie, ale w wieku 14 lat wyjechał najpierw do Niemiec, a później do Włoch, aby w 1977 roku wyemigrować do Anglii. Studiował literaturę i filozofię w Londynie i Oksfordzie, a w połowie lat 80. zaczął kręcić filmy. Pierwsze produkcje filmowe były dokumentami nakręconymi na zlecenie BBC. W 1998 r. Pawlikowski skupił swoją uwagę na filmach fabularnych i nakręcił niskobudżetowy film telewizyjny Twockers, do którego napisał scenariusz i nakręcił wspólnie z Ianem Duncanem. Później nakręcił dwa filmy pełnometrażowe: Ostatnie wyjście i Lato miłości.

Filmografia:

  • 2013 – Ida
  • 2011 – Kobieta z piątej dzielnicy / The Woman in the Fifth
  • 2004 – Lato miłości / My Summer of Love
  • 2000 – Ostatnie wyjście / Last Resort

Program 2013

Google Translate