X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Imagine

Imagine · reż. Andrzej Jakimowski
Polska 2012, 105’

Pokazy

25/10, 22:00 · Kino Centrum

Ian jest trenerem orientacji w przestrzeni, który przybywa do znanej na całym świecie, lizbońskiej kliniki dla osób niedowidzących, aby pracować z niewidomymi pacjentami. Jego zadaniem będzie podniesienie ich pewności siebie i umożliwienie poznawania otoczenia bez uczucia bezradności czy strachu. Ordynator kliniki zatrudnia Iana, stawiając warunek, aby w czasie nauki samodzielnego poruszania się w przestrzeni nie byli narażeni na niebezpieczeństwo.

Podczas sesji nauki orientacji w przestrzeni Ian błyskawicznie zdobywa zaufanie pacjentów: małej grupy złożonej z dzieci i młodych ludzi pochodzących z różnych krajów. Dzieci są zaintrygowane technikami stosowanymi przez Iana, ponieważ dopingują ich one do poznawania otoczenia. Ian namawia ich do podejmowania się ryzykownych wyzwań, co nie spotyka się ze zrozumieniem reszty personelu medycznego. Ian prowadzi swoje sesje dokładnie pod oknem pokoju Ewy — dorosłej pacjentki, która nigdy nie wychodzi z pomieszczenia i z nikim nie rozmawia. To ona właśnie jest najbardziej poruszona nowym lekarzem i jego koncepcjami.

Reżyser:Andrzej Jakimowski
Scenariusz:Andrzej Jakimowski
Muzyka:Tomasz Gąssowski
Zdjęcia:Adam Bajerski
Montaż:Cezary Grzesiuk
Obsada:Edward Hogg, Alexandra Maria Lara, Melchior Derouet, Francis Frappat
Nagrody:WFF – Nagroda za reżyserię, Nagroda Publiczności / Award for Directing, Audience Award (2012); Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer – Złote Grono: Najlepszy film / Golden Grape Award: Best Film (2013); FPFF w Gdyni / Gdynia Film Festival – Najlepszy dźwięk / Best Sound (2013)

Andrzej Jakimowski urodził się w Warszawie, w 1963 roku. Pracuje jako reżyser, scenarzysta i producent. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Filmografia:

  • 2012 – Imagine
  • 2007 – Sztuczki / Tricks
  • 2003 – Zmruż oczy / Squint Your Eyes

Program 2013

Google Translate