X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Matterhorn

Matterhorn · reż. Diederik Ebbinge
Holandia 2013, 87’

Pokazy

24/10, 14:45 · Od Nowa – nowa scena

Fred ma 54 lata i jest samotny. Od śmierci żony mieszka zupełnie sam w małej wiosce. Fred przemieszcza się miejscowym autobusem, jest cnotliwym uczestnikiem mszy w kościele i codziennie, punktualnie o 6:00, zjada posiłek złożony z fasolki szparagowej, mięsa i ziemniaków.

Pewnego dnia w jego życie wkracza kloszard Theo. Fred jest podejrzliwy w stosunku do niego, ale zaprasza Theo do domu. Niczym surowy ojciec stara się wychować swojego nowego lokatora. Niebawem odkrywa, że Theo ma wyjątkowy talent, który sprawia, że Fred stopniowo odkrywać w sobie na nowo ciekawość świata.

Matterhorn to tragikomiczna historia, której styl można porównać z absurdyzmem lansowanym przez Alexa van Warmerdama. Atmosfera, która dominowała w Holandii w latach 50. ubiegłego wieku, odcisnęła na filmie ogromne piętno, mimo iż akcję osadzono we współczesności. Scenografię dopracowano tak, aby jak najlepiej oddawała tak dobrze znaną Holendrom atmosferę surowości, pełnej bojaźni bożej.

Reżyser:Diederik Ebbinge
Scenariusz:Diederik Ebbinge
Zdjęcia:Dennis Wielaert
Montaż:Michiel Reichwein
Obsada:René van ‘t Hof, Ton Kas, Porgy Franssen, Ariane Schluter, Helmert Woudenberg
Nagrody:Rotterdam IFF – Nagroda Publiczności / Audience Award (2013); Moscow IFF – Nagroda Publiczności / Audience Award (2013)

Diederik Ebbinge urodził się w Enschede w 1969 roku. Studiował na amsterdamskiej akademii kabaretu, a po jej ukończeniu założył wraz z kilkoma kolegami ze studiów firmę teatralną De Vliegende Panters, która cieszyła się dużą popularnością. Występował jako aktor w kilku holenderskich filmach i serialach telewizyjnych, a także wyreżyserował kilka filmów krótkometrażowych, np. Naakte (2006) i Succes (2008). Matterhorn to jego debiut fabularny.

Filmografia:

  • 2013 – Matterhorn

Program 2013

Google Translate