X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Żywie Biełaruś!

Viva Belarus! · reż. Krzysztof Łukaszewicz
Polska 2012, 101’

Pokazy

24/10, 19:00 · Kino Centrum

Żywie Biełaruś! ukazuje losy czołowego białoruskiego opozycjonisty i realia kraju, zmagającego się z dyktaturą Łukaszenki. Głównym bohaterem historii jest muzyk rockowy Miron. Otwarcie kontestując system, prześladujący jego rodaków — zwłaszcza tych, którzy mają odwagę mówić po białorusku — artysta naraża swój zespół na wpisanie na czarną listę, co oznacza zakaz publicznych występów. Sam krytykę władzy przypłaca przymusowym wcieleniem do wojska i ostrymi represjami ze strony dowódców. Zbulwersowany kolejnymi przejawami żołnierskiej fali, Miron wywołuje prawdziwą burzę w antysystemowych mediach, prowadząc wraz ze swoją piękną i równie niepokorną dziewczyną Wierą dziennik internetowy, w którym ujawnia najbardziej mroczne strony życia w reżimowych koszarach. Gdy jego wpisy powodują internetową rewolucję, władze postanawiają uderzyć niezłomnego buntownika w jego najczulszy punkt...

Reżyser:Krzysztof Łukaszewicz
Scenariusz:Krzysztof Łukaszewicz, Franak Viačorka
Muzyka:Lavon Volski
Zdjęcia:Witold Stok
Montaż:Krzysztof Szpetmański
Obsada:Dźmitry Vinsent Papko, Karolina Gruszka, Denis Tarasenko, Aliaksandr Malčanau, Paval Kryksunou
Nagrody:FPFF w Gdyni / Gdynia Film Festival – Nagroda Publiczności dla najlepszego filmu w sekcji Panorama / Audience Award for the Best Film in the Panorama section (2013)

Krzysztof Łukaszewicz (ur. 1976 w Szczecinie) — absolwent Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Związany z kinematografią polską od kilkunastu lat. Pracował jako asystent reżysera przy Ogniem i mieczem czy Quo Vadis. Jako drugi reżyser brał udział w takich produkcjach filmowych i telewizyjnych jak Jan Paweł II, Benek, Generał Nil czy Glina II. Jego debiutem fabularnym był thriller Lincz.

Filmografia:

  • 2012 – Żywie Biełaruś! / Viva Belarus!
  • 2010 – Lincz / Lynch

Program 2013

Google Translate