X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Godziny otwarcia

Museum Hours · reż. Jem Cohen
Austria, USA 2012, 107’

Pokazy

23/10, 14:30 · Od Nowa – nowa scena

Wiedeń, zima. Johann jest strażnikiem w słynnym, wiedeńskim Muzeum Historii Sztuki. Spotyka tam Annę, która przyjechała do Austrii z zagranicy w związku z niespodziewaną chorobą bliskiej osoby. Anna nigdy wcześniej nie była w Austrii. Mając niewielką ilość pieniędzy, przechadza się ulicami miasta niczym we śnie, a muzeum staje się jej schronieniem. Johann jest początkowo nieufny, ale decyduje się jej pomóc, co sprawia, że przenikają się ze sobą dwa różne światy. Ich spotkanie daje początek nieoczekiwanemu łańcuchowi odkryć: na temat ich własnego życia, natury samego miasta oraz tego, jak dzieła sztuki mogą odzwierciedlać i kształtować nasze codzienne doznania. Film pokazuje muzeum nie jako przestarzałą instytucję, która chowa w swych trzewiach historyczne dziedzictwo, ale jako tajemniczą krzyżówkę dróg, gdzie nagromadzone dzieła sztuki prowadzą dyskusję na przestrzeni dziejów. Dyskusję, która ma istotny wpływ na czasy współczesne. Te „rozmowy” pomiędzy dziełami sztuki obracają się właśnie wokół tych zagadnień, które najbardziej zaprzątają głowy wszystkich ludzi: śmierci, seksu, historii, teologii i materializmu.

Reżyser:Jem Cohen
Scenariusz:Jem Cohen
Zdjęcia:Jem Cohen, Peter Roehsler
Montaż:Jem Cohen, Marc Vives
Obsada:Mary Margaret O’Hara, Bobby Sommer, Ela Piplits
Nagrody:MFF w Locarno / Locarno IFF – C.I.C.A.E. Award (2012)

Jem Cohen urodził się w 1962 roku w Kabulu (Afganistan), a obecnie mieszka w Nowym Jorku. Jest reżyserem, scenarzystą, montażystą i operatorem filmowym. Wśród nakręconych przez niego filmów fabularnych wyróżnić można Instrument, Evening’s Civil Twilight in Empires of Tin oraz Godziny otwarcia. Jego filmy znajdują się w zbiorach nowojorskiego Muzeum Sztuki Współczesnej oraz The Whitney Museum of American Art. Współpracował z wieloma muzykami, między innymi z Fugazi, Patti Smith, Terrym Riley’em, Godspeed You Black Emperor! i R.E.M.

Filmografia:

  • 2012 – Museum Hours / Godziny otwarcia
  • 2008 – Evening’s Civil Twilight in Empires of Tin
  • 1999 – Instrument

Program 2013

Google Translate