X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Rock the Casbah

Rock Ba-Casba · reż. Yariv Horowitz
Izrael, Francja 2012, 93’

Pokazy

26/10, 13:15 · Od Nowa – nowa scena

Strefa Gazy, początek lata 1989 roku. Kompania młodych, izraelskich żołnierzy zgłasza się na wezwanie do strefy okupacyjnej. Nieustanne starcia z ludnością palestyńską szybko przynoszą pierwsze ofiary śmiertelne: od spadającej pralki, którą zrzucono z dachu bloku mieszkalnego, ginie Iliya, jeden z żołnierzy. Sprawca zabójstwa ucieka. Dowódcy wydają rozkaz grupie żołnierzy, aby przez weekend zajmowali pozycje na dachu budynku, mając nadzieję na złapanie mordercy. Aki, Ariel, Haim i Tomer rozpoczynają wartę mimo zaciętych protestów Palestyńczyka, który jest właścicielem budynku i boi się uznania za kolaboranta. Rozstawiają na dachu leżaki i wsłuchują się w rockową muzykę nadawaną z radia tranzystorowego. Gdy wizytę składa im ojciec zabitego Iliyi, będący już wrakiem człowieka, do każdego z tych młodych mężczyzn dociera świadomość, że pobyt w tym miejscu będzie końcem ich niewinności.

Reżyser:Yariv Horowitz
Scenariusz:Guy Meirson, Yariv Horowitz
Muzyka:Assaf Amdursky
Zdjęcia:Amnon Zalait
Montaż:Isaac Sehayek
Obsada:Yon Tumarkin, Yotam Ishay, Roy Nik, Iftach Rave, Khawla Alhaj Debsi
Nagrody:Berlinale – Nagroda CICAE dla najlepszego filmu w sekcji Panorama / CICAE Award for Best Film in the Panorama Section (2013)

Yariv Horowitz urodził się w izraelskiej osadzie Pardes Hanna, w 1971 roku. W czasie nauki spędził trzy lata w Paryżu, po czym wrócił do Izraela, aby studiować sztukę filmową. Odbył służbę wojskową jako fotograf i reżyser w Wydziale Filmowym Korpusu Nauczycieli, gdzie działał przede wszystkim na terytoriach okupowanych. Wyreżyserował wiele izraelskich i międzynarodowych teledysków, programów telewizyjnych i reklam, a w 2012 r. wybrano go na przewodniczącego Gildii Reżyserów Izraelskich. Mieszka i pracuje w Tel Awiwie.

Filmografia:

  • 2012 – Rock the Casbah / Rock Ba-Casba

Program 2013

Google Translate