X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Rakieta

Rocket, The · reż. Kim Mordaunt
Australia 2013, 96’

Pokazy

25/10, 15:15 · Kino Centrum

Laos: Ahlo to dziesięciolatek, któremu przypisuje się moc przynoszenia nieszczęścia. Pewnego dnia chłopiec zostaje oskarżony o to, że przyczynił się do ciągu katastrof. Po tym jak jego rodzina zostaje zmuszona do opuszczenia swojego domu, Ahlo spotyka Kię, pełną werwy dziewięciolatkę oraz jej ekscentrycznego wujka, Purple’a: byłego żołnierza, który nosi fioletowy garnitur, ma nawyk picia wina ryżowego i obsesję na punkcie Jamesa Browna. Ahlo stara się ze wszelkich sił nie stracić zaufania ojca i prowadzi swoją rodzinę, Purple’a i Kię przez kraj okaleczony wojną, aby odnaleźć nowy dom. Podejmując ostateczną, desperacką próbę udowodnienia, że nie ciąży na nim klątwa, Ahlo buduje ogromną rakietę, która pozwoli mu na udział w bardzo opłacalnym, ale szalenie niebezpiecznym konkursie roku: Festiwalu rakiet. Chłopak będzie szukał wybaczenia w samym niebie, gdy w chmury polecą rakiety wystrzelone z najbardziej zbombardowanego kraju na świecie. Rakieta to chwytająca za serce, ale jednocześnie budująca i bardzo osobista historia o determinacji chłopca, który musi się mierzyć z niesprzyjającym mu losem, odmalowana epicko na tle spustoszonego wojną kraju, który stoi u progu wielkich zmian.

Reżyser:Kim Mordaunt
Scenariusz:Kim Mordaunt
Muzyka:Caitlin Yeo
Zdjęcia:Andrew Commis
Montaż:Nick Meyers
Obsada:Sitthiphon Disamoe, Loungnam Kaosainam, Thep Phongam, Bunsri Yindi, Sumrit Warin, Alice Keohavong
Nagrody:Berlinale – Kryształowy niedźwiedź za Najlepszy Film Pełnometrażowy, nagroda Amnesty International / Crystal Bear, Best First Feature, AI Prize (2013); MFF w Sydney / Sydney FF – Nagroda Publiczności / Audience Award (2013); MFF Tribeca / Tribeca FF – Nagroda publiczności i Najlepszy aktor w filmie fabularnym / Audience Award and Best Actor in Narrative Feature (2013)

Kim Mordaunt urodził się w 1966 roku. Zdobył dyplom z produkcji filmowej na australijskiej uczelni UTS (University of Technology, Sydney) oraz dyplom z aktorstwa jednej z najlepszych brytyjskich szkół teatralnych, londyńskiej LAMDA (London Academy of Music and Dramatic Art). Jego portfolio zawiera ogromne ilości filmów stworzonych zgodnie ze szkołą kina prawdy (cinema vérité), które wyreżyserował i do których robił zdjęcia. Dzięki temu doprowadził do perfekcji umiejętność odmalowywania fikcji i kręcenia filmów w sposób, który wydaje się bardzo prawdziwy, bezpośredni i intymny. Rakieta to pierwszy film pełnometrażowym Kima.

Filmografia:

  • 2013 – The Rocket / Rakieta
  • 2007 – Bomb Harvest (dokument / documentary)

Program 2013

Google Translate