X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny

Epitaph for Barbara Radziwiłł · reż. Janusz Majewski
Polska 1982, 89’

Pokazy

21.10, 17:00 · Kino Centrum

Polska, XVI wiek. Król Zygmunt August opuszcza stolicę, nie mogąc znieść towarzystwa świeżo poślubionej Elżbiety z rodu Habsburgów. Ciężko chora żona budzi w nim odrazę, więc za radą matki, królowej Bony, wyrusza na Litwę. Z dala od Wawelu król nabiera sił i szybko wraca do siebie. Znaczące są w tym zasługi Barbary Radziwiłłówny, którą ostatni z Jagiellonów poznał podczas swojej podróży. Romans króla przeradza się w sprawę wagi państwowej, jednak Zygmunt August nie ulega naciskom zgromadzonych na sejmie delegatów.

Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny to przepiękna historia miłości ostatniego króla z dynastii Jagiellonów, Zygmunta Augusta, i litewskiej szlachcianki Barbary Radziwiłłówny, która później została jego żoną.

Reżyser:Janusz Majewski
Scenariusz:Halina Auderska, Stanisław Kasprzysiak, Janusz Majewski
Muzyka:Zdzisław Szostak, Bohdan Mazurek
Zdjęcia:Zygmunt Samosiuk
Montaż:Janina Niedźwiecka
Obsada:Anna Dymna, Jerzy Zelnik, Aleksandra Śląska, Krzysztof Kolberger, Zdzisław Kozień, Stanisław Zatłoka, Jerzy Trela
Nagrody:Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer – Złote Grono: Najlepsza Rola Kobieca / Golden Grape: Best Actress (1984)

Program 2015

Google Translate