X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Square, The

Al midan · reż. Jehane Noujaim
Egipt, USA, Wielka Brytania 2013, 104’

Pokazy

23.10, 16:30 · Kino Centrum

The Square to film dokumentalny, będący intymną obserwacją prawdziwych wydarzeń dotyczących nieustannie toczącej się rewolucji w Egipcie, widzianej oczyma sześciu całkowicie od siebie odmiennych protestujących. Śledzimy losy bohaterów, odbywając z nimi podróż, która zaczyna się od namiotów rozstawionych na placu Tahrir w Kairze w przededniu upadku rządków Mubaraka. To podróż, która zmienia ich życie — od euforii zwycięstwa, po niepewność i niebezpieczeństwa tzw. „okresu przejściowego” pod rządami wojskowymi, gdzie wszystko, o co walczyli, jest zagrożone lub niestabilne.

Reżyser:Jehane Noujaim
Scenariusz:H. Scott Salinas, Jonas Colstrup
Zdjęcia:Muhammad Hamdy, Ahmed Hassan, Jehane Noujaim, Cressida Trew
Montaż:Pedro Kos, Muhamed El Manasterly, Christopher De La Torre, Pierre Haberer, Stefan Ronowicz
Obsada:Khalid Abdalla, Magdy Ashour, Ahmed Hassan, Ragia Omran, Ramy Essam, Aida El Kashef
Nagrody:Berlinale – Nagroda Amnesty International / Amnesty International Award (2014); Nagrody Emmy / Emmy Awards – Najlepsza reżyseria programu dokumentalnego, Najlepsze zdjęcia w programie dokumentalnym, Najlepszy montaż programu dokumentalnego / Best Directing in Documentary, Best Cinematography in Documentary, Best Editing in Documentary (2014); MFF w Sundance / Sundance IFF – Nagroda Publiczności: Najlepszy zagraniczny film dokumentalny / Audience Award: Best Foreign Documentary (2013)

Program 2015

Google Translate