X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Ptaki śpiewają w Kigali

Birds Are Singing in Kigali · reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
Polska 2017, 113’

26.10, 18:00 · Kino Centrum

Kup lub zarezerwuj bilet

Jest rok 1994. Po tym, jak w Kigali zestrzelono samolot prezydenta Rwandy, trwają rozruchy między plemionami Tutsi i Hutu. W ciągu trwających 100 dni czystek z rąk ekstremistów ginie około miliona ludzi. Świadkiem tych wydarzeń jest Anna (Jowita Budnik) – polska ornitolog, która przyjechała do Afryki, aby prowadzić badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Gdy zaczyna się ludobójstwo, Polka ratuje przed śmiercią młodą dziewczynę z plemienia Tutsi — Claudine. Anna umożliwia ocalonej ucieczkę do Polski. Po przylocie do kraju kobiety próbują otrząsnąć się z koszmarnych przeżyć, ale nie są w stanie wpisać się w rutynę codziennego życia. Pewnego dnia, po upływie kilku lat, Claudine decyduje się na powrót do ojczyzny. Anna postanawia wyruszyć wraz z przyjaciółką w tę niezwykle emocjonalną podróż do samego serca Afryki.

Reżyser:Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
Scenariusz:Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
Muzyka:Paweł Szymański
Zdjęcia:Krzysztof Ptak, Józefina Gocman, Wojciech Staroń
Montaż:Katarzyna Leśniak
Obsada:Jowita Budnik, Eliane Umuhire, Witold Wieliński, Ciza Remy Muhirwa, Anna Ilczuk
Producent:Joanna Kos-Krauze
Produkcja:Kosfilm
Dystrybucja:Kino Świat
Nagrody:MFF w Karlowych Warach / Karlovy Vary IFF – Najlepsza Aktorka / Best Actress (2017); FF w Gdyni / Gdynia FF – Srebrne Lwy, Najlepsza Główna Rola Kobieca, Najlepszy Montaż Silver Lions, Best Leading Actress, Best Editing (2017)

Joanna Kos-Krauze (ur. 1972) — polska reżyserka i scenarzystka. Ukończyła polonistykę i hebraistykę. Wraz z mężem, Krzysztofem Krauze, stworzyła wyjątkowy duet, który wyreżyserował tak wybitne filmy jak Mój Nikifor, Plac Zbawiciela i Papusza.

Krzysztof Krauze (1953–2014) — był reżyserem filmów fabularnych i dokumentalnych, scenarzystą i operatorem. Ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi. Jego filmy były nagradzane na wielu festiwalach, zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Wspólna Filmografia:

  • 2017 – Ptaki śpiewają w Kigali / Birds Are Singing in Kigali
  • 2013 – Papusza
  • 2006 – Plac Zbawiciela / Saviour Square
  • 2004 – Mój Nikifor / My Nikifor

Program 2017

Google Translate