X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Republika — Narodziny Legendy

Republika — Birth of a Legend · reż. Ryszard Kruk
Polska 2017, 51’

27.10, 19:45 · Cinema City – sala 6

Kup lub zarezerwuj bilet

Jest połowa lat 70. W Toruniu działa środowisko artystyczne skupione wokół Studenckiego Klubu Pracy Twórczej „Od Nowa”. Młodzi ludzie rozwijają tam różne formy aktywności: powstają teatry, zespoły muzyczne, działają plastycy i performerzy. W tym artystycznym tyglu kilkoro znajomych zakłada grupę Res Publika, późniejszą Republikę. Tak zaczyna się film opowiadający o pierwszym okresie działalności zespołu, zakończonym jego rozpadem w 1986 roku.

W filmie wykorzystano ciekawe, mało znane archiwa filmowe i muzyczne, fragmenty nagrań, nigdy niepublikowane zdjęcia oraz różne interpretacje i omówienia wybranych utworów zespołu. Opowieść o rodzącym się fenomenie Republiki porusza również kontekst historyczny czasów i miejsca twórczego fermentu, jakim było toruńskie środowisko studenckie.

Reżyser:Ryszard Kruk
Scenariusz:Ryszard Kruk
Zdjęcia:Kajetan Pochylski, Ryszard Kruk, Wojciech Budny
Montaż:Piotr Bartos
Obsada:Grzegorz Ciechowski, Sławomir Ciesielski, Paweł Kuczyński, Andrzej Ludew, Anna Skrobiszewska, Waldemar Rudziecki , Grzegorz Kopcewicz, Zbigniew Ostrowski, Andrzej „Kobra” Kraiński
Producent:Krzysztof Wachowiak
Produkcja:Fundacja Nie.Art

Ryszard Kruk urodził się w 1968 roku. Ukończył biologię na UMK w Toruniu. Od kilkunastu lat prowadzi firmę KRUK Multimedia, zajmującą się produkcją filmów, programów telewizyjnych, spotów oraz reklam i dokumentów. Wyreżyserował takie filmy jak Taksówkarz — wielokrotnie nagradzaną historię najstarszego taksówkarza w Toruniu, oraz pełnometrażowe dokumenty o toruńskich muzykach: Homo musicus i Ziggy Dust ten ostatni poświęcony postaci Zbigniewa Cołbeckiego.

Wybrana Filmografia:

  • 2017 – Republika — Narodziny Legendy
  • 2015 Ziggy Dust
  • 2012 – Homo Musicus
  • 2008 – Taksówkarz

Program 2017

Google Translate