X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Panoptikon

Panopticon · reż. Marcin Gladych, Krystian Wieczyński
Polska 2012, 90’

23.10, 20:00 · Artus Cinema

Wstęp wolny

Film Panoptikon to fabularyzowany dokument, który ukazuje historię Torunia, poczynając od roku 1901, a kończąc w 1989. Scenariusz osnuty został wokół pięciu ważnych dla historii miasta wydarzeń, których ofiary lub sprawcy więzieni byli w „Okrąglaku”. Ta wyjątkowa budowla wzniesiona została w oparciu o koncepcję panoptikonu — idealnego więzienia zaprojektowanego w 1787 roku przez angielskiego filozofa Jeremy’ego Benthama.

Reżyser:Marcin Gladych, Krystian Wieczyński
Scenariusz:Marcin Gładych, Marceli Sulecki
Muzyka:Rafał Kołacki
Zdjęcia:Jacek Banach, Adam Fisz
Montaż:Jacek Banach
Produkcja:Fundacja You Have It

Marcin Gładych — reżyser, fotografik, filmowiec. Laureat Flisaka Tofifest w 2010 roku. Autor wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Twórca niezależny. Reżyser kilkunastu filmów niezależnych, w tym Hakerów Wolności i Panoptikonu.

Krystian Wieczyński ― aktor teatralny i filmowy, happener, tap dancer, animator kultury, pedagog teatru i cyrku, współzałożyciel Teatru Wiczy. W latach 2006–2010 współpracował z Teatrem Biuro Podróży. Był wielokrotnie nagradzany na festiwalach teatralnych i filmowych

Program 2017

Google Translate