X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Custody

Jusqu’à la garde · reż. Xavier Legrand
Francja 2017, 93’ · polska premiera

24.10, 19:30 · Cinema City – sala 8

Kup lub zarezerwuj bilet

Miriam i Antoine Besson są po rozwodzie. Miriam chciałby uzyskać wyłączną opiekę nad synem Julienem, aby ochronić go przed ojcem, który — jak twierdzi — jest brutalny. Z kolei Antoine przedstawia siebie jako lekceważonego rodzica. Przydzielony do sprawy sędzia zarządza wspólną opiekę nad dzieckiem. Julien staje się zakładnikiem narastającego konfliktu pomiędzy rodzicami. Przyparty do muru stara się zapobiec najgorszemu.

Reżyser scharakteryzował Custody w następujący sposób: „To film zbudowany na strachu. Ów strach budzi człowiek gotowy zrobić wszystko, by odzyskać kobietę, która z kolei chce od niego odejść i uciec przed jego agresywnym zachowaniem. Postać Antoine’a jest źródłem ciągłego zagrożenia dla wszystkich wokół niego. (…) Kobiety, które doświadczyły przemocy domowej, jak bohaterka grana przez Léę Drucker, żyją w ciągłym stanie podwyższonego pogotowia. Doskonale wiedzą, że zagrożenie może pojawić się wszędzie i w dowolnym momencie ― a wtedy nikt nie jest bezpieczny”.

Reżyser:Xavier Legrand
Scenariusz:Xavier Legrand
Zdjęcia:Nathalie Durand
Montaż:Yorgos Lamprinos
Obsada:Denis Ménochet, Léa Drucker, Thomas Gioria, Mathilde Auneveux, Mathieu Saïkaly
Producent:Alexandre Gavras
Produkcja:K.G. Productions
Dystrybucja:Solopan
Nagrody:MFF w Wenecji / Venice IFF – Lew Jutra, Srebrny Lew – Najlepszy Reżyser / Lion of the Future, Silver Lion – Best Director (2017); MFF w Toronto / Toronto IFF – Nominacja: Platform Prize / Nomination: Platform Prize (2017)

Xavier Legrand urodził się w 1979 roku we Francji. Studiował aktorstwo w Konserwatorium Paryskim. Grał u wielu reżyserów teatralnych w sztukach autorstwa Czechowa, Szekspira, Harolda Pintera, Michela Vinavera czy Petera Handkego, a także w filmach realizowanych przez Philippe’a Garrela, Laurenta Jaoui, Benoita Cohena i Brigitte Sy. Jako reżyser zadebiutował krótkim metrażem Zanim wszystko stracimy. Film ten był wyświetlany na ponad 100 festiwalach filmowych, a w 2014 roku otrzymał nominację do Oskara.

Wybrana Filmografia:

  • 2017 – Custody / Jusqu'à la garde
  • 2013 – Zanim wszystko stracimy / Just Before Losing Everything (short)

Program 2017

Google Translate