X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Miracle

Stebuklas · reż. Eglė Vertelytė
Litwa, Bułgaria, Polska, Wielka Brytania 2017, 91’ · polska premiera

24.10, 17:00 · Cinema City – sala 8

Kup lub zarezerwuj bilet

Jest 1992 rok. Na Litwie ustrój zmienia się z komunistycznego na kapitalistyczny. Zarządzane przez Irenę małe, znacjonalizowane gospodarstwo z hodowlą świń znalazło się w poważnych tarapatach. Farmie grozi zamknięcie, ale na horyzoncie pojawia się przystojny Amerykanin, Bernardas. Twierdzi on, że kiedyś należała do jego rodziców, którzy zostali zmuszeniu do jej opuszczania w czasie II wojny światowej. Bernardas wykupuje gospodarstwo i obiecuje nowy początek. Zapewnia też Irenę, że nie straci pracy. Amerykanin dotrzymuje słowa, a jego inwestycja kończy się pomyślnie, co przekłada się także na rozwój całej wsi. Popularność nowego inwestora sprawia, że mieszkańcy nie chcą już słuchać swojego poprzedniego zarządcy. Irena jest podejrzliwa wobec prawdziwych zamiarów Bernardasa i zaczyna go szpiegować. Przyłapuje go na nerwowym przekopywaniu fundamentów gospodarstwa. Mężczyzna, zapytany o powód swojego działania, zdradza jej rodzinną tajemnicę: przed wypędzeniem jego rodzice zakopali tu skarb. Ulegając czarowi Bernardasa, Irena decyduje się pomóc mu w rozbiórce gospodarstwa i poszukiwaniach ukrytego majątku. Jednak to, co odkrywają, okazuje się nie być złotem, a jedynie zbiorem bibelotów, fotografii i wspomnień. Wraz ze zniszczeniem gospodarstwa giną także marzenia Bernardasa o fortunie, ale w życiu Ireny los szykuje nowy zwrot...

Reżyser:Eglė Vertelytė
Scenariusz:Eglė Vertelytė
Muzyka:Krzysztof A. Janczak
Zdjęcia:Emil Christov
Montaż:Milenia Fiedler
Obsada:Egle Mikulionyte, Vyto Ruginis, Andrius Bialobzeskis, Daniel Olbrychski, Valerijus Jevsejevas
Producenci:Lukas Trimonis, Pavlina Jeleva, Radoslawa Bardes, Magdalena Zimecka
Produkcja:In Script, Geopoly, Orka
Nagrody:MFF w Toronto / Toronto IFF – Oficjalna Selekcja: sekcja Discovery / Official Selection: Dicovery (2017)

Eglė Vertelytė zdobyła tytuł licencjata w zakresie historii na Uniwersytecie Wileńskim. Studiowała również sztukę na Uniwersytecie Witolda Wielkiego. Kontynuowała naukę w duńskim European Film College, gdzie nakręciła swoje pierwsze filmy krótkometrażowe. W 2012 roku ukończyła londyńską NTFS i zdobyła tytuł magistra scenopisarstwa i konsultanta scenariuszowego. Wraz ze swoim kolegą Lukasem Trimonisem, producentem kreatywnym, powołała do życia wytwórnię iN SCRiPT.

Wybrana Filmografia:

  • 2017 – Miracle / Stebuklas
  • 2011 – Ub lama (short)

Program 2017

Google Translate